29.11.2007 - Americké F-15 opět na zemi

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Několik dní poté, co bylo povoleno letounům F-15 opět létat poté, co byly podrobeny inspekci na základě několika havárií, přišel opět zákaz letů, týkající se verzí F-15AF-15D, celkem 442 strojů v aktivní službě. Velitelství vzdušných sil v Langley zastavilo další lety na základě metalurgické analýzy, která ukázala, že v konstrukci stroje se mohou objevovat praskliny. V následujících dvou dnech by letectvo mělo připravit seznam pro kontrolu letadel, není zatím jasné, jak dlouho budou letadla F-15 nečinně postávat v hangárech Sad


Zdroj : military.com


Více info : www.military.com
URL : https://www.valka.cz/29-11-2007-Americke-F-15-opet-na-zemi-t66957#236805 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more