Odznak Bratrstva Cholmské Bohorodičky

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Odznak Bratrstva Cholmské Bohorodičky
Abzeichen der Russich Orthodoxen heiligen Jungfrau Bruderschaft von Cholm



V roce 2009 se v nabídkovém katalogu firmy AUREA objevil tento mimořádně vzácný odznak, který byl popsán následovně:
Položka č. 3204 Odznak Církevního ortodoxního bratrstva Cholmsk 1882, bronz, vyvolávací cena 15 000 Kč. Značeno J. Siwon.


S tímto zajímavým odznakem jsem se mohli před mnoha léty seznámit v článku pana Měřičky, který byl uveřejněn v roce 1969 v časopise DP Praha. Jde o odznak, který je poněkud zvláštní, v článku dobře popsaný a tak se vrátíme k tomu, co již jednou, o této církevní dekoraci napsal pan Václav Měřička.


Bylo starým zvykem, že celá řada duchovních a církevních spolků nebo bratrstev, stejně jako kapituly při katedrálních chrámech si zakládaly svoje odznaky, nápadně se podobající řádovým dekoracím. Mnohé z těchto bratrstev měly dokonce určitý charakter, který napovídal na příbuznost s řádovými institucemi, především rytířskými a duchovně rytířskými. Takovým klasickým příkladem může být bavorské bratrstvo svatomichalské z roku 1693, které v roce 1725 bylo dokonce povýšeno na arcibiskupstvo a které tedy vlastně navazovalo na tehdejší bavorský rytířský řád Sv. Michala z roku 1693.


Na našem území měla olomoucká kapitula svůj řádový odznak navazující na řád Leopolda. V cizině známe takové odznaky a dekorace (Francie), kde jich můžeme napočítat několik desítek.


Ale nejen na západě Evropy, i v pravoslavném Rusku existovala taková bratrstva, která měla svoje doslovně řádové odznaky. Příkladem mohou být Svatojířská bratrstva, nebo kříž bratrstva Sv. Niny a další.



Pan Měřička dále uvádí:


Laskavosti pana Zdeňka Michala se dostal do mé sbírky zajímavý starý ruský odznak


BRATRSTVA CHOLMSKÉ BOHORODIČKY


Ruské město CHOLM leží v jihovýchodní části země, v bývalé ruské gubernii lublinské, asi na polovině cesty mezi řekou Bugem a Vislou. Poláci zvali město také CHELM. V přímé čáře na sever pak leží Brest-Litevský, na jih město Jaroslav. Po roce 1918 se město stalo polským. Ve města samém je krásná katedrála ortodoxní řecké církve se sídlem biskupa.


Popis odznaku :


Odznak Bratrstva Cholmské Bohorodičky je tvořen tlapatým červeně smaltovaným křížem rupertského tvaru (tj. kříž s mírně ven vybočenými konci ramen), který je cele zarámován při vnějším okraji stylizovaným věncem. Odznak má celkový průměr 55 x 50 mm, ale je ještě převýšen korunkou, tak tedy včetně koruny měří na výšku 70 mm. Odznak je jednostranný, silně a nápadně vypouklý (14 mm je výška měřená z boku).


Odznak je měděný, na střed kříže je položen oválný medailón o rozměru 27 x 21 mm, v jeho středu je uložen v barevném smaltu provedený obraz Bohorodičky s Ježíškem na klíně. (viz. obrázek)
Kolem na zvýšeném okraji nebo rámování je ruský nápis:


ČUDOTVOR. IKONY CHOLMSKOJ BOŽIEJ MATĚI – (Divotvorný obraz Cholmské Bohorodičky). Tento středový smaltovaný medailon je možno uzavřít měděným oválným víčkem, mírně vypouklým zdobeným červeně smaltovaným stylizovaným orámováním a středovými křížovými ornamenty. Toto víčko má heraldicky levostranné umístěný zámeček. V převýšení kříže je umístěna carská koruna, na rubní straně zcela plochá s vyraženým jménem výrobce : JAZIVOŇ. (Zde je první rozpor mezi tímto popsaným odznakem odznakem draženým na aukci Aurea v PRAZE).


Na rubní straně kříže ve zcela plochém oválu je pětiřádkový nápis:


ZNAK / CHOLMSKAGO / SVATO-BOGOROD. / BRATSTVA / 1882 /
Odznak Bratrstva Cholmské Bohorodičky.


Těsně pod korunou na rubní straně je pomocí stěžejky upevněna připínací jehla.
Celý odznak svým provedením přímo upomíná na řádové odznaky a kříž je obdobou carského ruského řádu Sv. Alexandra Něvského, případně řádu Sv. Anny. Nápadné je značné vydutí celého odznaku, který mu dodává zdání řádové připínací hvězd.


Poznámka :
Při hodnocení odznaku, který se nabízel k prodeji se naskytne hned několik otázek.


l. Proč není odznak vyobrazený s otevřeným víčkem, který by představil „Bohorodičku“ a jistě by zvýšil i prodejnost dekorace. Dokonce se zdá, že žádný pantík, který by sloužil k otevření medailonu se zde nenachází.


2. Pan Měřička uvádí výrobce pod názvem JAZIVOŇ, ale aukční katalog J. SIWOŇ, je možné, že moderní padělatel špatně přečetl výrobce, ale je pochopitelně možné i to, že odznaky vyráběli, ale i to, že jméno zkomolil


V katalogu jedné velké prodejní firmy se objevil odznak (viz. obrázek), který na zadní straně má šroub. Pokud je možné u odznaku prodaného v Praze pochybovat o originalitě, u tohoto odznaku k pochybnosti není důvodu, neb i laik pozná,že je to je hloupý novoděl. I tak však dosažená cena bez aukčních poplatků činila 1000 €.



Literatura:
S. Andolenko : Čestné odznaky Ruské armády
Ševaljeva : Katalog řádů a vyznamenání, medailí a čestných odznaků. Leningrad 1962
Archiv : Alt.
Odznak Bratrstva Cholmské Bohorodičky - Pražská aukce Aurea Praha

Pražská aukce Aurea Praha
Odznak Bratrstva Cholmské Bohorodičky - Zahraniční aukce, prodejní a nabídkový katalog!

Zahraniční aukce, prodejní a nabídkový katalog!
URL : https://www.valka.cz/Odznak-Bratrstva-Cholmske-Bohorodicky-t87557#324654 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more