Main Menu
User Menu

Military history website

Díaz, Félix

     
Příjmení:
Surname:
Díaz
Jméno:
Given Name:
Félix
Jméno v originále:
Original Name:
Félix Díaz
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
divízny generál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
inžienier
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
DD.MM.1868 Oaxaca, Oaxaca, Mexico
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
DD.MM.1945 Veracruz, Veracruz, Mexico
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
Povstalecký veliteľ v boji proti vláde F.I. Madera a V. Carranzu
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
es.wikipedia.org
www.nexus.uanl.mx
URL : https://www.armedconflicts.com/Diaz-Felix-t94451#353325Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Div. gen. Félix Díaz


Bol synovcom prezidenta Porfiria Díaza.
Félix Díaz začal svoje štúdiá v Oaxaca, a roku 1888 dostal na vojenskom kolégiu titul inžinera. Následne nastupuje službu v prezidentskom štábe svojho strýka, prezidenta P. Díaza.


V tomto čase taktiež zastáva poslanecký post za svoj rodný štát a kandiduje do štátnej vlády, avśak je vo voľbách porazený a z tohto dôvodu odchádza do Chile ako konzul.
Do Mexica sa vracia roku 1904, kedy je menovaný veliteľom polície v meste Mexico a taktiež sa ujíma roku 1911 postu guvernéra Oaxacy, avšak iba na tri dni, nakoľko je znovu vo voľbách porazený Benitom Juárezom Maza, synom Benita Juáreza.

V tomto čase je už brigádnym generálom, avšak po výťazstve revolúcie a nástupe prezidenta Madera na vlastnú žiadosť odchádza z armády.


Bol nezmieriteľným nepriateľom prezidenta Francisca I. Madera a práve proti nemu začal 16.10.1912 vo Veracruze rebéliu s odôvodnením, že chce zaviesť pokoj a spravodlivosť a že ľud krajiny je oklamaný dočasnou vládou. Jeho rebélia nemala dlhé trvanie gen. Joaquín Beltrán Castañares, poráža jeho jednotky a Díaza zajíma už po 8 dňoch.


Následne je Díaz postavný pred vojenský tribunál ktorému predsedá Rafael Dávila a súd ho odsudzuje na najvyšší trest, avšak na naliehanie mnohých vojenských funkcionárov prezident Madero mu zmierňuje trest na doživotie.


Díaz je presunutý do väzenia v hlavnom meste, kde pokračuje v konšpiráciách proti prezidentovi a spolu s Bernardom Reyesom sa podieľa na prevrate. 9.21913 žiaci ašpirantskej školy splolu s jednotkami B. Reyesa vyslobodzujú F. Díaza a B. Reyesa a následne sa pokúšajú o obsadenie Národného paláca. Jednotky ustanovujú svoj štáb v citadele, po tom, ako sú porazené v priestore Národného paláca jednotkami gen. Laura Villara.


9 dní neskôr Félix Díaz podpisuje Pakt velvyslanectva (Pacto de la Embajada) spolu s gen. Victorianom Huertom; pričom v tejto dohode sa hovorí, že Díaz menuje budúcich členov vlády, pričom on sám nebude jej súčasťou a podporí Huertovu prezidentskú kandidatúru.


Huerta po prevzatí moci rešpektoval túto dohodu, ale po krátkom čase modifikoval vládu podľa svojich potrieb a Díaza vyslal do Japonska so zvláštnym určením. Díaz do Japonska nedorazil, nejaký čas pobýval v Európe a následne sa vracaia do Mexica. Huerta je v tom čase stále pri moci a v októbri 1913 Díaz odchádza na Kubu a do USA.


Do krajiny sa znovu vracia roku 1916 aby sa postavil do boja proti Venustianovi Carranzovi. Spočiatku neúspešne, kedy sa pokúša prevziat líderstvo v Oaxace a Chiapas, následne ochádza do Veracruzu kde sa stretáva s viacerými bývalými spolubojovníkmi ako boli Gaudencio de la Llave a Higinio Aguilar.


Tu sa ujíma vedenia kontrarevolučných síl roku 1917 a vedie ich do roku 1920. Svoju armádu nazýva Národná armáda reorganizátor (Ejército Reorganizador Nacional) avśak celé akcie sa obmedzujú iba na boj guerilly. Po vyhlásení ústavy z roku 1917 Díaz sa chcel vyhlásiť za vodcu kontrarevolúcie, avšak znovu neúspaśne bojuje o líderstvo.


Po tom, ako mnoho jeho spolubojovníkov uznali Plan Aqua Prieta, Félix Díaz je znovu vyhnaný z krajiny do roku 1941, kedy sa vracia do Veracruzu, kde roku 1945 umiera.


zdroj
es.wikipedia.org
www.nexus.uanl.mx

URL : https://www.armedconflicts.com/Diaz-Felix-t94451#353326Version : 0
MOD