Main Menu
User Menu
Reklama

Military history website

18.09.2015 - Politický a obranný výbor EU počátkem října projedná ofenzivní akce proti pašerákum lidí ve Středomoří

22. June 2015 it was the decision of the European council approved the launch of operation EUNAVFOR HONEY - components of the comprehensive EU response to the problem of migration from the african continent to Europe. This is a military operation, which is complementary to another already ongoing operations (e.g., TRITON, POSEIDON) and initiatives of the European union. Its aim is the breaking up of the operating model of people smugglers and traffickers in the Mediterranean.
In fact, however, the Union still need to put on ships only to vyzvedávaly of inflatable boats vulnerable immigrants. Now Brussels finally decided that it is necessary to board a smuggler's vessel and the suspects taken into captivity.
In Brussels on Wednesday discussed the representative of the countries participating in the EUNAVFOR HONEY, on the transition operation into the offensive phase. Supposedly has to go on an action very similar to the successful intervention against the somali pirates.
The commander of EUNAVFOR MED, the Italian rear admiral Enrico Credendino, asked for new operations by doubling the number of surface vessels and air support.
Britain offered on the first offensive mission against the human smugglers from Libya a war frigate's HMS Richmond. Vessel with 200 sailors on board and equipped with unmanned reconnaissance means and a helicopter Lynx should from October until December to operate between the libyan and Italian coasts.
Another exploratory vessel of the Royal navy, HMS Enterprise with 70 sailors on board, already operating in the area and now, according to the London just to prolong his mission.
The Bundeswehr has sent since the beginning of may to the EU military operation aimed at gathering information and rescuing refugees from the sea on the 7200 people, a frigate, Schleswig-Holstein and a supply ship Werra.
Political and defense committee of the EU decides on the transition of the operation into an offensive phase in the first week of October. A question mark however, the next hanging over the mandate of the mission, which approval not yet in the security Council to block Russia and China.
Without the un cannot intervene in international waters, without the consent of the country whose flag the controlled vessel is flying. Any mission would have to raid the smuggler's boats in libyan waters before landing or sailing on the open sea, which in turn increases the risk of a military confrontation with sections of the Islamic state.
www.novinky.cz
https://en.wikipedia.org/wiki/EU_Navfor_Med
www.theguardian.com.
URL : https://www.valka.cz/18-09-2015-Politicky-a-obranny-vybor-EU-pocatkem-rijna-projedna-ofenzivni-akce-proti-paserakum-lidi-ve-Stredomori-t184816#539383Version : 0
MOD
Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Vážení,
jako vždy to evropští úředníci řeší "s křížkem po funuse".
URL : https://www.valka.cz/18-09-2015-Politicky-a-obranny-vybor-EU-pocatkem-rijna-projedna-ofenzivni-akce-proti-paserakum-lidi-ve-Stredomori-t184816#539391Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

samozrejme ... pocitam, ze za par tydnu zacnou zavadet opatreni na vnejsich hranicich EU a pak je mozna i zavrou ... dementi
URL : https://www.valka.cz/18-09-2015-Politicky-a-obranny-vybor-EU-pocatkem-rijna-projedna-ofenzivni-akce-proti-paserakum-lidi-ve-Stredomori-t184816#539393Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

No, oni to zatím ani neřeší. Jenom uvažují o tom, že by mohli o řešení začít uvažovat.
Přitom by ani uvažovat nemuseli, protože
ROZHODNUTÍ RADY (SZBP) 2015/778 ze dne 18. května 2015 poskytuje jednotkám účastnícím se operace EUNAVFOR MED dost široký mandát, který spočívá:


a) v první fázi v podpoře odhalování a sledování migračních sítí prostřednictvím shromažďování informací a hlídkování na volném moři v souladu s mezinárodním právem;


b) ve druhé fázi:


- ve vstupu na palubu plavidel, u nichž existuje podezření, že jsou používány k převaděčství nebo obchodování s lidmi, a v prohledání, zajištění a odklonu těchto plavidel na volném moři za podmínek stanovených platným mezinárodním právem, včetně úmluvy UNCLOS a protokolu proti pašování přistěhovalců,


- v souladu s jakoukoli platnou rezolucí Rady bezpečnosti OSN nebo se souhlasem dotčeného pobřežního státu ve vstupu na palubu plavidel, u nichž existuje podezření, že jsou používány k převaděčství nebo obchodování s lidmi, a v prohledání, zajištění a odklonu těchto plavidel na volném moři nebo v teritoriálních a vnitřních vodách dotčeného státu a za podmínek stanovených v dané rezoluci či souhlasu;


c) ve třetí fázi v souladu s jakoukoli platnou rezolucí Rady bezpečnosti OSN nebo se souhlasem dotčeného pobřežního státu v přijetí veškerých nezbytných opatření proti plavidlu a souvisejícím prostředkům, u nichž existuje podezření, že jsou používány k převaděčství nebo obchodování s lidmi, mimo jiné jejich likvidací nebo znemožněním jejich provozu, a to na území dotčeného státu a za podmínek stanovených v dané rezoluci či souhlasu.


Rada EU posoudí, zda byly splněny podmínky pro přechod od první fáze k dalším fázím, přičemž zohlední jakoukoli platnou rezoluci Rady bezpečnosti OSN a souhlas dotčených pobřežních států.


Podmínky pro přechod k dalším fázím byly splněny hned 22. června 2015, kdy byla operace oficiálně zahájena.
URL : https://www.valka.cz/18-09-2015-Politicky-a-obranny-vybor-EU-pocatkem-rijna-projedna-ofenzivni-akce-proti-paserakum-lidi-ve-Stredomori-t184816#539394Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Začal bych masivní letákovou kampaní a když to nepomůže, tak přitvdíme ... trička a alegorické vozy! Není možné aby to imiGRANTY nechytlo za srdce a zůstanou doma.
URL : https://www.valka.cz/18-09-2015-Politicky-a-obranny-vybor-EU-pocatkem-rijna-projedna-ofenzivni-akce-proti-paserakum-lidi-ve-Stredomori-t184816#539410Version : 0
MOD