6.12.2007 - Havária lietadla Rafale

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Po desiatich rokoch od štartu sériovej výroby sa 6.12.2007 večer zrútilo počas cvičného letu na juhozápade Francúzska vôbec prvé bojové lietadlo typu Rafale. Pilot nehodu neprežil.


www.bleskovky.sk
URL : https://www.valka.cz/6-12-2007-Havaria-lietadla-Rafale-t67113#237414 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

I ta nejmodernější letadla nabitá nej nej ej technologiemi jsou na tom stále stejně jako ono pověstné jablko, jehož pád přivedl Isaaca Newtona k formulování zákona o gravitaci. Prostě jsou to objekty těžší než vzduch, a nikdo na světě jim vyjímku z gravitačního zákona nenařídí. A - bohužel - platí také úměrnost, že čím sofistikovanější technika, tím vyšší riziko poruchy. A "vzduch nemá trámy". Tady má každá i sebemenší porucha nádech fatálnosti.
URL : https://www.valka.cz/6-12-2007-Havaria-lietadla-Rafale-t67113#239477 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more