Main Menu
User Menu

Military history website

Kříž Varšavského povstání [1944]

Krzyż Powstania Warszawskiego / Cross of the Warsaw Uprising

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Krzyż Powstania Warszawskiego "Za zabicie w walce oficera SS"
(Kříž Varšavského povstání " Za zabití důstojníka SS v boji")

Kříž Varšavského povstání " Za zabití důstojníka SS v boji " - neoficiální vojenské vyznamenání z období Varšavského povstání. Bylo udělováno polským vojákům z jednotek AK (Armii Krajowej) "Chrobry II", která bojovala během povstání ve varšavských čtvrtích Środmieście a Wola.

K výrobě vyznamenání používali povstalci získané německé Železné kříže 1939 II. třídy na jehož revers byla připevněna polská mince 1 złoty z 1929 roku. Na prsou orlice byl vytlačen znak "Kotwica" Polski Walczącej * a datum - rok 1944 jehož číslice 44 byly stylizováný do podoby runového SS.

Vyznamenání bylo zavěšeno na stuze Válečného kříže z roku 1920 na které bílý pruh po pravé straně byl přemalován červenou barvou.

* Kotwica - česky kotva, byly to stylizovaná písmena "P" a "W" Polska Walcząca čili Bojujíci Polsko do tvaru kotvy. Tento znak byl používán polskou podzemní armádou během druhé světové války.

zdroje:
- vlastní archív
- wikipedia

Kříž Varšavského povstání [1944] - zdroj - wikipedia

zdroj - wikipedia
URL : https://www.valka.cz/Kriz-Varsavskeho-povstani-1944-t66980#236928Version : 0
MOD