Granat z 1. sv. války

Madar alebo Rakusak

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

priemer tela 54mm
priemer rucka 40mm
dlzka tela 107mm
dlzka rucky 190mm
vaha 760g /bez rozbusky a trhaviny/
telo granata je liatinove su na nom vyrazene pismena ML ktore sa prekrivaju ma drotenu sponu na opasok
rucka je z kartonu pravdepodobne neni original ale verna kopia je na nej stitok ktory je pisany nemecky a madarsky okrem ineho je ne nom napisane "VI-1917 K FA"
podla mojich informacii ide o rakusky
pletu ma vyrazene znacky ML ktore su madarske
ospravedlnujem sa za kvalitu foto ale telefon neni fotak
URL : https://www.valka.cz/Granat-z-1-sv-valky-t73391#260456 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Jde o Rakousko-Uherský granát, někdy označovaný jako M. 13, existuje ve dvou verzích, druhá má hlavici kulovou, ne válcovou. rukojeť byla z lepenky a skrze ni procházela roznětka, zapalování bylo v té době obvyklé, tedy se zpožďovací pyrotechnickou složí, tedy voják granát odjistil a výbuch nastal za určenou dobu. Některé zdroje uvádí že hlavice byla plněna malými kuličkami (jako šrapnel). Existují varianty s popisem v němčině i v maďarštině (pro rakouskou i uherskou armádu), ale na všech které jsem měl možnost vidět byl jako místo výroby uveden maďarský Czepel, na granátech s válcovou hlavicí je nápis "Rohrhandgranaten" a pod ním Kézigraná, na těch s kulovou pak "Kugelrohrhandgranaten" a pod ním M. 13. dále následuje popis činností s granátem, a nakonec doba zpoždění (u všech které jsem měl možnost vidět to bylo 7 sekund)pak výrobce a místo výroby. Bohužel myslím že většina granátů měla nové rukojeti (původní lepenkové se dochovávají jen vzácně) a tedy to že všude je uveden maďarský výrobce neznamená že by se granáty nedělaly i jinde, může to znamenat i jen to že výrobce nových rukojetí měl prostě k dispozici maďarský vzor. V literatuře tenhle granát není zcela obvyklý a je o něm jen relativně málo známo. k zažehnutí dochází uderem spodku rukojeti o tvrdý předmět (proto je granát na snímku dole rozmačknutý) následuje 7 vteřin zpoždění (kdy je vhodné se granátu zbavit Smile ) a pak výbuch. Někdy se uvádí že bylo možno vhodným načasováním odhození nechat granát vybuchnout ve vzduchu, myslím že to bylo dost riskantní a nedalo se to doporučit.
URL : https://www.valka.cz/Granat-z-1-sv-valky-t73391#260527 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

urcite by som sa nepokusal dosiahnut spominanu exploziu vo vzduchu mam nejaky odpor k prvovojnovym rozbuskam a ich stabilite trochu som sa pohrabal v starych ATM kde bol oznaceny ako model 16 na webe som nasiel stanku kde bol znaceny ako "neu" videl som tam aj hlavice plnene gulickamy ale iba u kugelgranat bol tam znaceny "alt" co sa tyka povodu vyrazena znacka ne liatinovej hlavici prekrivajuce sa ML je urcite madarska
URL : https://www.valka.cz/Granat-z-1-sv-valky-t73391#275908 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Trochu jsem zapátral, no a zdá se že ty papírové etikety jsou nové(všechny které jsem našel jsou stejné a zdá se že jsou dělány podle jedné konkrétní) stejně jako asi i rukojeť. R-U používalo řadu granátů, včetně německých a také různých nouzových. Tyhle a kugelgranáty stejného provedení (jiná hlavice) jsou ale dost typické. Trhavina byla v trubce uvnitř hlavice spolu s rozbuškou, od ní vedla šňůrka dolů do spodku rukojeti, ta se před vrhem vytrhla, tím se iniciovala třecí roznětka a její zpožděné hoření zajistilo těch 7 vteřin zpoždění, osobně si myslím že to bylo dost spolehlivé. Ovšem to platí pro nový granát, dnes bych si s takovou věcí nehrál. Látky se za tu dobu mohli dost změnit a co to udělá dnes bych si neodvážil odhadnout.
URL : https://www.valka.cz/Granat-z-1-sv-valky-t73391#275917 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more