T-34 v akci - Artěm Drabkin, Oleg Šeremeť

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

T-34 v akci
Autor: Artěm Drabkin, Oleg Šeremeť
Překlad: Anna Škopková
Obálka: Ondřej Kaluš
Rok vydání: 2007
Počet stran: 200
Formát: hardback 145 x 215
Vydal: Baronet
ISBN:978-80-7384-050-1
EAN:9788073840501
Cena vč. DPH: 229.00,-Knihu mám objednanou, jak dorazí budu informovat!Info z webu :
Sovětský tank T-34 byl jedním z nejslavnějších a nejničivějších obrněnců druhé světové války. Společně s německým Tigerem a americkým Shermanem tvoří mezník ve vývoji obrněných vozidel. Tato pionýrská práce vychází ze vzpomínek mnoha jeho posádek a jejich zkušeností, aby nabídla jejich intimní pohled na boj tankových vojsk. Vyvolává opět atmosféru bitev a jejich šokujících, krvavých podrobností. Popisuje tankové útoky, hrozbu protitankových zbraní, německých tanků a jejich pěchotní podpory, dělostřelecké ostřelování i útoky luftwaffe. Veteráni osádek T-34 zde vydávají svá nesentimentální svědectví o tom, jak vypadá skutečný boj z vnitra tankových věží.
URL : https://www.valka.cz/T-34-v-akci-Artem-Drabkin-Oleg-Seremet-t66923#236659 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Kolega historik (odborník na T-34) mě ke knize napsal následující :
" Tohleto je kniha, původně se jmenující "Ja dralsa na T-34". Včera jsem o ní shodou okolností s jedním kámošem mluvil. Mám jí totiž v originále. Vzhledem k tomu, že toto je překlad anglické mutace, jsem na to zvědav. Koupím si ji asi pro účely recenze, protože čekám šílený překlad. Ale kdyby to bylo dobré, tak budu mile překvapen. Jsem zvědavý, zda tam budou i přílohy, které ruský origoš obsahuje. Bylo jich tam asi 20, což mi trochu neštymuje s tím, že česká mutace knihy má jen 200 stran.
URL : https://www.valka.cz/T-34-v-akci-Artem-Drabkin-Oleg-Seremet-t66923#236875 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Od renomovaného znalce T-34 tu máme malou recenzi na knihu,...
Jde o překlad anglické mutace knihy, ne původní ruské,....


"Děsný překlad nějaké paní Škopkové, které do té doby rozhodně nic válečného nepřeložila, 7 notoricky známích fotek v nízké kvalitě, schémata tak malá, že nevíte, co na nich je. Navíc ti pitomí Angličani odervali z původní knihy veškeré přílohy, dost zajímavé, fotky protagonistů (v původní "Ja drjalsja na T-34" měl každý portrétku a občas i nějakou na tanku nebo s osádkou) , jedno nebo dvě vyprávění taky nezařadili a též vysegregovali i ten úvod, původně snad na 60 stran. Prostě z knihy o 350 stranách vybrali asi 220. Češi to pak dobili tím ubohým překladem."


Já už ji mám na poště, jsem tedy zvědavý na můj amatérský pohled Smile)
T-34 v akci - Artěm Drabkin, Oleg Šeremeť - Anglická obálka

Anglická obálka
URL : https://www.valka.cz/T-34-v-akci-Artem-Drabkin-Oleg-Seremet-t66923#237282 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Takže jsem knihu přelouskal a z pohledu amatéra to není až tak špatné,....po technické stránce sice někde docela překlad škobrtá, ale celek docela jde.
Podle mě by mohly být vynechaná či snad jinak napsaná první kapitola (str.11-34) kde autor popisuje a vysvětluje některé situace z následujících kapitol. Tam se sice opakují, nicméně to čtenář pochopí i bez vysvětlení v první kapitole.
Jako taková mě kniha dala velmi dobrý pohled na život posádek tanků RA!! Dalo by se říci že je obsah textu klasicky "ruský", tragický, místy stupidní a někdy komický.....
Myslím že za ty 200 to více jak jde!

Některé něpřesnosti překladu
:
str.22 - "....například vystavil protilehlou část tanku nepřátelské palbě."
- "...že vystavil postranní pancéřování německé palbě."
str.25 - "....střele Faustpatron"


str.124 - "Poručíku, lokalizoval jsem obojživelný automobil s funkčním chladičem. Dá se s ním jet až 200 kilometrů v hodině. Pojeďme do Paříže" (hovořící dvojice byla ve Vídni)
(Zde jsem nepochopil dvě věci 1 které vojenské vozidlo jezdilo (obojživelný automobil?) za války 200km/hod!, 2 - To se dva vojáci RA mohli koncem války sebrat a jan tak si zajet od jednotky na pár dní do Francie???)


str.126 - TU SEM SE I ZASMÁL....".....Když vysílání skončilo, byly většinou baterie téměř vybité, takž jsem je pak musel nosit na zádech, aby se dobily."


str.170 - "....který vyráběl zařízení slouřící k navádění protiletadlových střel"........Tak to sem nevěděl že už začátkem válkyrusové používaly rakety zeměm-vzduch...naváděné!
URL : https://www.valka.cz/T-34-v-akci-Artem-Drabkin-Oleg-Seremet-t66923#238118 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more