Main Menu
User Menu

Military history website

Československé legie - pravidla

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Československé legie je souhrné označení všech vojenských skupin, které během 1. světové války vznikly z občanů Rakousko-Uherska, kteří se ať už zajetím, přeběhnutím, nebo normální cestou ještě před válkou dostali do zahraničí, vstoupili do tamních armád a dobrovolně se rozhodli bojovat za samostatnost své vlasti. Postupně se z nich vytvořila Československá armáda, jejíž vedení bylo reprezentováno politiky, kteří po vypuknutí války většinou před hrozící perzekucí taktéž opustili svou vlast. Češi a Slováci bojovali po boku dohodových armád v Rusku, Francii, Itálii, Srbsku. V době, kdy první světová válka skončila, měly legie v Rusku asi 60 000, legie ve Francii přes 9 000, legie v Itálii více než 19 000 členů. Celkově pak přesáhl počet legionářů číslo 100 000. Více než sto tisíc dobrovolníků, ochotných položit život za svobodu své vlasti.


Skupina čs. legií na serveru valka.cz se skládá z lidí, které tato u nás dlouho opomíjená, ne-li přímo zamlčovaná, slavná kapitola naší historie zaujala, a kteří chtějí její poznání zprostředkovat co nejširšímu okruhu dalších lidí a spolupodílet se tak na tom, že tento kus naší historie, ale hlavně ty desetitisíce mužů, kteří bojovali a umírali za ideu samostatného Československa, nebudou zapomenuty. Její členové by se měli soustředit na psaní článků o bojích čs. legionářů v zahraničí, ale i o politickém pozadí tohoto boje, o domácím odboji a také o boji čs. leginonářů na půdě vlasti (válka s Maďarskem a Polskem r. 1919). Na své naplnění čekají také rozsáhlé faktografické sekce na forum.valka.cz, kde by měly přibýt informace o jednotlivých jednotkách čs. legií, významných osobnostech, výstroji a výzbroji. Skupina by měla volně spolupracovat s projektem Virtuální památník čs. legií "Čestná vzpomínka".


Vše je pochopitelně dobrovolné, nikdo nikoho do ničeho nenutí a členové skupiny mohou samozřejmě přispívat na server i do jiných oblastí a témat. Stejně tak vítáme všechny členy jiných hodnostních skupin, kteří přispějí k tématu čs. legií.


Vyzývám tedy všechny, komu čs. legie nejsou cizí, staňte se též dobrovolcem!Wink
URL : https://www.armedconflicts.com/Ceskoslovenske-legie-pravidla-t42012#165391Version : 0