Čestné letecké odznaky z období let 1920-1938

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Letecké odznaky a Čestné letecké odznaky v našich sbírkách.



Mezi sběrateli leteckých odznaků se i v Čechách a na Moravě nacházejí pilotní a obecně letecké odznaky, které jsou ceněné jako zajímavé artefakty a památky doby mezi dvěmi válkami. Na vzácných obrázcích našich pilotů ve Francii v roce 1940 nacházíme fotografie statečných letců, kteří na uniformě mají tyto odznaky (Litva, Estonsko, Polsko, Jugoslávie) o kterých zde budeme hovořit. Je zajímavé, že právě tyto odznaky tvoří nádherné doplnění našich sbírek. V Anglii již podobné obrázky nenalezneme, neb tradice a zvyklosti ve Velké Britanii nošení cizích odznaků byť spřátelených a spojeneckých armád nebylo trpěno.


Piloti ČSR především v rámci Malé dohody (Jugoslávie a Rumunsko) se stýkali na společných cvičeních případně studovali na Válečných školách a tak vyvstal problém jak ocenit dobré přátelé a vojenské kamarády. Řešení bylo jednoduché a elegantní. Tak jak se mezi vojáky pozemního vojska udělovala vyznamenání, řády i medaile, v letectvu bylo více ceněno dekorování pilotním odznakem dané země.


Ale i na dalších cvičeních, která se konala v Pobaltí i v SSSR bylo toto respektováno a vzácněji nacházíme pilotní odznak SSSR na stejnokroji našeho důstojníka (kpt. Černý). Obecné víme, že Pobaltské země (Estonsko, Litevsko, Lotyšsko) své národní armády budovaly a to především na základě francouzských zkušeností, ale v těchto zemích působilo několik našich instruktorů a dále několik důstojníků studovalo na naši Válečné akademii. Byl zde tedy opět důvod k udělení odznaku.


Každý sběratel si však musí uvědomit, že tyto odznaky jsou udělené jako tak zvané Čestné odznaky „Honoris causa". Tato problematika byla respektována i velitelstvím armády neb Československo nemělo jiný řád či medaili, kterou by bylo možno udělit. Proto udělování leteckých odznaků ČSR nahrazovalo a částečně tuto situaci řešilo. Odznaky jsou pečlivě zhotovené, velmi dobře detailně vypracované a celkově jako doplněk uniformy mimořádně krásné. Výrobou těchto Čestných odznaků se zabývala i firma Karnet-Kyselý Praha, která vyráběla především odznaky královské Jugoslávie, ale i odznaky Estonské. Na obrázcích předvedeme, jak tato situace vypadala v praxi.




Prameny:
Veškeré doklady, fotografie, odznaky jsou ze soukromé sbírky pana Mariaše a Altmanna

Čestné letecké odznaky z období let 1920-1938 - kpt.letectva Černý,který má tyto Čestné letecké odznaky:Československý,Francouzský,Polský,Jugoslávský, SSSR

kpt.letectva Černý,který má tyto Čestné letecké odznaky:Československý,Francouzský,Polský,Jugoslávský, SSSR
Čestné letecké odznaky z období let 1920-1938 - Důstojníci Maršálek a Černý s odznaky letectva Francie ČSR,Estonska,Polska, Lotyšska, a CCCR (ne všechny jsou dobře viditelné

Důstojníci Maršálek a Černý s odznaky letectva Francie ČSR,Estonska,Polska, Lotyšska, a CCCR (ne všechny jsou dobře viditelné
URL : https://www.valka.cz/Cestne-letecke-odznaky-z-obdobi-let-1920-1938-t84293#309684 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more