Stát Osamělé hvězdy a mexicko-americká válka - J. Opatrný

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Autor, známý amerikanista a jeden z kmenových autorů LIBRI prof. J. Opatrný, svou knížku zasvětil konfliktu Spojených států s Mexikem v polovině 19. století. Na počátku stálo úsilí Texasu o osamostatnění a na jeho konci – po prohrané válce – se území Mexika ztenčilo o obrovské rozlohy nejen Texasu, ale i Arizony, Nového Mexika a části Kalifornie.


1. vyd., brož., 360 stran, na 80 obr., 340,- Kč
URL : https://www.valka.cz/Stat-Osamele-hvezdy-a-mexicko-americka-valka-J-Opatrny-t6039#14095 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Možnosť objednať si túto knihu.
URL : https://www.valka.cz/Stat-Osamele-hvezdy-a-mexicko-americka-valka-J-Opatrny-t6039#101988 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more