Vyznamenání z hrobu Neznámého vojína

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Vyznamenání z hrobu Neznámého vojína


Mgr. Květoslav GROWKA



O hrobu a vyznamenáních Neznámého vojína čas od času někdo cosi napíše, ale bohužel pokaždé se ve článcích i tzv. renomovaných historiků objevuji závažné odborné nedostatky a chyby, svědčící o absenci v oboru faleristika (J.Galandeuer: Hrob neznámého vojína v proměnách času, HV 2/1999 a M.Fiala-J. Hrdlička: Řády, medaile a vyznamenání ve sbírkách Archivu hlavního města Prahy, 1999). Jaká je tedy skutečnost?


Hrob Neznámého vojína, umístěný ve Staroměstské radnici (kapli) na Staroměstském náměstí v Praze od roku 1922 do roku 194l, se stal místem novodobých vzpomínkových rituálu Československé republiky. K nim také patřilo symbolické připínání stuh a udělování vyznamenán í tzv. Neznámému vojínovi, jenž byl in memoriam nositelem devíti československých a spojeneckých vyznamenání.


V noci z 22. na 23.10. 1941 vnikla do kaple Staroměstské radnice skupina příslušníků zbraní SS a ostatky Neznámého vojína, spolu s výzdobou, věnci, stuhami a vyznamenáními odvezla do Petschkova paláce, sídla gestapa. Zde byly uvedené předměty uloženy v trezorové místnosti, mezi ostatní věcmi zabavenými německou okupační správou českému domácímu odboji. V polovině dubna roku 1945 byly krabice s ostatky Neznámého vojína a dalšími předměty (vyjma vyznamenání) Němci odvezeny do Malé tereziánské pevnosti, kde se veškerá stopa po nich ztrácí.


Osud vyznamenání však byl naštěstí jiný, neboť kříže a medaile zůstaly pro dnešek zachovány. Ve sbírkách Archivu hlavního města Prahy se nachází specielní kazeta s devíti vyznamenáními, která zde byla Němci deponována v květnu 1940. Svědčí to o tom, že nacističtí okupanti příliš respektovalo vojenské tradice, tak, že nedokázali zničit evidentní uznání, jež Neznámému vojínovi náležela. Konečně k jeho ostatkům chovali až do roku 1941 veškerou úctu, tj. původní legionářskou tradici vzali za svou tím, že Neznámému vojínovi prokazovali vojenskými ceremoniály (kladením věnců a čestnými pochody) náležité pocty.


Po roce 1945 se Neznámý vojín na své místo v kapli Staroměstské radnice na Staroměstském náměstí v Praze nevrátil. Vzhledem k tomu, že poválečné okolnosti svědčily v neprospěch čsl. západního odboje, byl vybrán za neznámého hrdinu voják východní fronty, jemuž bylo komunisty určeno pietní místo na vrchu Vítkově v Praze-Žižkově. Také původní vyznamenání Neznámého vojína se zde neobjevila, nýbrž zůstala deponována v AHMP.


VYZNAMENÁNÍ NEZNÁMÉHO VOJÍNA:


Československý Řád Sokola s meči
Československý Válečný kříž 1914 – 1918
Československá Revoluční medaile 1914 – 1918
Československá medaile Vítězství 1914 – 1918
Francouzský Válečný kříž 1914 – 1918
Italský Válečný kříž 1915 – 1918
Belgický Válečný kříž 1914 – 1918
Portugalský Válečný kříž 1914 – 1918
Rumunská medaile Za vojenskou statečnost I. třídy



Poznámka-prameny:
Michal Fiala - Jakub Hrdlička: Řády, medaile a vyznamenání ve sbírkách Archivu hlavního města Prahy Sciptorium, Praha 1999, strana 36n.


Autoři, kteří se specializuji na heraldiku, detailně popisují, jak vyznamenání vypadají, ale totálně selhali ve faleristice. I přes snadnou dostupnost literatury o čsl. Vyznamenáních tvrdí, že Čsl. Válečný kříž 1914-1918 je „pravděpodobně dekorace IV. třídy„ a stejnou nehoráznost potvrzují i u Válečných křížů Belgie a Francie.


Při popisu Čsl. Řádu M.R. Štefánka (Řád Sokola vůbec neznají) tvrdí, že odznakem řádu je „pětiramenný kříž„. Škoda těchto chyb jinak nádherně vypravené knihy.


Publikováno se svolením Mgr. Growky.
URL : https://www.valka.cz/Vyznamenani-z-hrobu-Neznameho-vojina-t87290#323559 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more