Ucinnost severovietnamskych SAMu proti letectvu USA

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Na aktualnim srazu jsme mimo jine probirali i skutecnost, ze vietnamci pouzivali mnohdy sovetske SAMy bez smyslu a ze to mnohdy strilely jak svetlice ... Dnes se mi dostal do rukou material, ktery toto dokazuje, staci si srovnat nize uvedena cisla Very Happy


Cvc-Zar 1965

Rij-Pro 1965

Celkem 1965


Stretnuti306090
Vypaleno raket56125181
Sestreleno letadel4711
Led-Bre 1966

Dub-Cvn 1966

Cvc-Zar 1966

Rij-Pro 1966

Celkem 1966
Stretnuti3060310217617
Vypaleno raket43975044131057
Sestreleno letadel72101231
Led-Bre 1967

Dub-Cvn 1967

Cvc-Zar 1967

Rij-Pro 1967

Celkem 1967
Stretnuti2663043335631466
Vypaleno raket597114490811763825
Sestreleno letadel718162162
z uvedeneho poctu 84 znicenych americkych letadel do zari 1967 pripadlo 39 stroju na USAF, 43 na USNAVY a 2 stroje byli od MARINES.


Na zniceni celkove 104 stroju bylo treba 5063 Exclamation sovetskych raket, tedy radove 50 raket na sestreleni jednoho americkeho stroje. Mezi temito stroji jsou nejvice zastoupeny F-105 (15ks), F-4 (14ks) a A-4 (28ks).
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155314 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Je pravda, že jsme to na srazu probírali, vzhledem k prostředí však myslím povrchně. dovlím si pohled z druhé strany.


Tyto méně senzační údaje jsou z učebnice PVO ČSLA:


Počet střeleb do 1. 12. 1966: 358
Počet úspěšných střeleb: 246
Četnost ničení: 0,69
Střední spotřeba raket na sestřel cíle: 2,1
Zničeno cílů: 285 (včetně bezpilotních prostředků)


Teď pár slov na vysvětlenou. Dle pravidel střelby se vede střelba na cíl zpravidla třemi raketami, kvůli vyšší pravděpodobnosti zničení cíle. proto i případě 100 % úspěšnosti by byl počet spotřebovaných raket trojnásobný oproti počtu zničených cílů. Ani dnešní moderní zbraňové systémy nejsou schopny působit s takovou úspěšností, tím méně toho byly schopny ZS z 60. a 70. let.


Adminovy údaje vycházejí z amerických odhadů sestavených na základě hlášení amerických pilotů. Ti ovšem hlásili jako "missile" všechny rakety, které zaznamenali ve vzdušném prostoru, tedy i americkou protileteckou a protizemní munici. Dále tyto počty navýšily klamné odpaly raket SAM, hojně SVA užívané a Američany zahrnuté do tohoto počtu.


Nechci samozřejmě tvrdit, že moje údaje nejsou tendenčně upraveny (pocházejí z roku 1967), je zajímavý taky rozpor v počtu sestřelených letounů. jestliže americké i komunistické údaje se rozcházejí v počtu sestřelených amerických vrtulníků jen o pár stovek (kolem 4500) v počtu letadel je zajímavá diferenciace (téměř 4000 nárokují SVA, 1100 přiznává USA).


Nicméně základním úkolem PLRO PVO není (jen) ničit protivníkovy prostředky vzdušného napadení, ale hlavně "nepřipustit údery na svěřené objekty či prostory". Tohoto úkolu je dosaženo i tehdy, jestliže útočící letoun zjistí přítomnost PLŘS a reaguje protiraketovým manévrem, při němž je donucen odhodit část výzbroje (popř. všechnu) a přerušit plnění boj. úkolu. Při provádění tohoto manévru výškou (prudkým sklesáním do přízemních výšek) se navíc letoun dostává do palby hlavňových prostředků PVO.


jestliže se tento postup zdá neeknomický, je třeba mít na paměti, že cena jedné rakety D-11 se pohybovala řádově v 1000 $, zatímco cena am. letounu ve 100 000 $, plus cena jeho výzbroje. Proto by to i tak nebyl nevýhodný poměr (navíc byly zaznamenány případy, kdy byly sestřeleny 2 letouny 1 raketou, či 3 letouny 2 raketami.


Osobně si myslím, že pravda ohledně počtu zničených cílů i počtu odpálených raket bude někde uprostřed.


na dané téma bych samozřejmě rád zpracoval článek, já vím že už vypadám jako nechutná slibotechna, ale já jsem opravdu zavalen jinými články, navíc nemám tolik času, ani nejsem takový rychlopsavec, o rodině nemluvě. Článek určittě bude, netroufám si ale odhadnout kdy.


SAMům zdar, Wild Weaselům zmar! Very Happy


Tolik pohled bývalého rakeťáka Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155491 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

tve udaje z roku 1966 se tykaji jen Vietnamu, nebo celeho sveta ? V pripade Vietnamu je to totiz divne, tezko by americane v dobe, kdy valka sotva zacala eskalovat, prisly o 3x vice letadel, nez v oficialne uvadenych udajich z tri nasledujicich let, to se mi nezda realne. Navic je zretelne, ze v pocatcich roku 1965 dochazelo jen k ojedinelym setkanim se SAMy, radove 10 za mesic.


Co se tyce obranne schopnosti, to je bez debat, ale vypalit raketu zbytecne, to uz je trochu neco jineho. Vypalit tri rakety na jeden cil, to je doktrina. Vypalit padesat raket na jedno znicene letadlo, to je plytvani Very Happy A kdyz uz srovnavas cenu, tak pri cenach ktere uvadis je to uz pomer radove 100k za letadlo versus 50k za vypalene rakety, coz vzhledem k ekonomicke situaci S. Vietnamu a vychodniho bloku jako takoveho nebyla zrovna velka vyhra, myslim ze pro Ameriku bylo snazsi nahradit tech 100k za letadlo nez pro Vietnam tech 50k za rakety
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155501 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Je to zajímavá diskuze a velmi těžké zhodnocení. Vžijme se do reálné bojové situace (nikdy jsem nebyl v bojové situaci, ale na polygonu- kdy je zátěž maximální- selhávají i silné osobnosti- a nejde o hubu!).
I na polygonu to může spadnout....!!!


Ano- matematika je neúprosná- kdo počítal- kolik nábojů musím vystřelit na jeden úspěšně zlikvidovaný cíl= i vývoj použití prostředků PVO a vývoj taktiky letectva byl úzce svázán.


Proto otázka pro "odborníky"- kolik raket je potřeba k sundání cíle na přelomu 21. století v podmínkách intenzivní REB ???= kdo odpoví, že stačí 3 ks- je specialista z říše divů- reálně je to asi 10x i více. Opět pracuje matematika, teorie pravděpodobnosti a lidský faktor!!!!!!!!
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155505 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Protivzdušná obrana objektu sa považuje za úspešnú pokiaľ nepriateľ nemôže splniť svoj cieľ - takže z hľadiska PVO a počtu zničených cieľov by bolo skôr možné porovnať koľko amerických útokov na ciele bránené severovietnamskými raketami bolo úspešných - to znamená že cieľ, ktorý mal byť zničený aj skutočne zničený bol. Ak obrana odpáli raketu na lietadlo, toto musí následne zmeniť pri protiraketovom manévri svoj kurz, rýchlosť, výšku. V prípade použitia rádiolokačne navádzanej rakety je tam aj psychologický účinok na pilota, lebo detekčné systémy v lietadle indikujú ožiarenie cieľa streleckým rádiolokátorom.


Pokiaľ si zoberieme ciele v severnom vietname, tak väčšinou išlo o infraštruktúru (dopravné uzly, zbrojný priemysel, rafinérie a ďlaší priemysel, mosty, dôležité komunikácie, prístavy) a tam je dôležitejšie zabrániť úplnému zničeniu bránených objektov ako zostreliť lietadlá.


Takže 50 rakiet na jeden cieľ - nedá sa rátať len cena rakiet / cena lietadla, ale aj ďalšie ekonomické faktory - cena na prípadné opravy, straty spôsobené obmedzením prepravy a pod.
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155540 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

nejvice me prekvapuje, ze se jednalo o pomerne "mala" letadla, proti kterym bylo nasazeno toto enormni mnozstvi raket, preci jen F-105 neni zrovna stroj na niceni v nejakem velkem rozsahu. Chapal bych spise nasazeni 50 raket na sestreleni jednoho Buffa nebo podobneho stroje, jehoz nicivy ekvivalent by vyvazoval takovou "spotrebu". Nediskutuji o tom, ze se letadlo da sundat jednou raketou, to urcite neni pravda, i kdyz to neni nemozne, prijde mi, ze 50 raket na jedno letadlo je vic nez dost (navic je to prumer, podivejte se na nektere kvartaly, ten pomer je mnohdy jeste vyrazne vyssi !)
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155560 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Čo je myslené pod pojmom STRETNUTI? Mám to chápať ako útok jednohol lietadla, alebo útok skupiny lietadiel?


Pretože ak jedno stretnutie je vypálenie rakiet na jedno americké lietadlo, tak ten pomer nie je nič strašné - v roku 1965 - priemerne 2 rakety na jeden cieľ, v roku 1966 1,7 rakety na jeden cieľ, v roku 1967 2,7 rakety na jeden cieľ, priemer - 2,3 rakety na jeden postreľovaný cieľ.


Necelé tri rakety na jeden cieľ, ešte v podmienkach pôsobenia prostriedkov elektronického rušenia a protiraketových manévrov nemajú veľkú šancu zničiť lietadlo. Ale svoju úlohu splnili - ak americký pilot nemohol bombardovať hlavný cieľ........
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155580 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Citace - Admin :

... F-105 neni zrovna stroj na niceni v nejakem velkem rozsahu. Chapal bych spise nasazeni 50 raket na sestreleni jednoho Buffa nebo podobneho stroje...

Jenže F-105 byl v bombardování o poznání přesnější, nehledě na to, že to byl nejvytíženější bombardér. Polovinu veškeré tonáže pum, svržené na Severní Vietnam, svrhly právě F-105. A tomu taky odpovídaly jejich ztráty - z cca 600 vyrobených F-105D jich celá polovina v Namu "zůstala".


Ještě ke spotřebě raket - určitě tam bylo nějaké procento selhaných. Nevěděl by někdo, kolik to plus/mínus mohlo být?
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155586 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Jo, počkej Admine, ty si jako myslíš, že oni odpálili 50 raket na jedno letadlo naráz Exclamation Confused:


To je blbost, 1 oddíl mohl odpálit max. tři rakety, to by muselo střílet současně nějakých 17 oddílů, tolik v té době ani Vietnamci neměli Very Happy . Vem si max. dosah raket 34 km, spočítej si kolik jednotek by tu muselo být soustředěno a v jak malém prostoru. Obranu jenoho objektu zpravidla zajišťovaly čtyři oddíly, tzn. mohly současně postřelovat max. 4 cíle max. 12 raketami.


Vietnamská PVO byla decentralizovaná a samozřejmě se proto stávalo, že kvůli váznoucí komunikaci střílelo omylem současně několik PLRO na jeden cíl. V listopadu 1966 tak na dva letouny střílelo současně 6 PLRO, které odpálily 12 raket.


Ten počet raket je uměle navýšený, výše jsem psal jak k tomu docházelo, velmi časté byly fingované odpaly raket, které amíci samozřejmě hned hlásili jako že byli postřelovaní.


Samozřejmě, že docházelo k minutí cíle, tím se počet spotřebovaných raket ku počtu zničených cílů samozřejmě navýšil. Když oddíl minul hned to byly tři rakety v pytli. K minutí docházelo v případě ostře manévrujících cílů (proto je těžší sestřelit malé letadlo oproti b-52), v případě rušení nebo by-li během navádění raket PLRO napaden a musel vypnout aparaturu a tudíž přerušit navádění raket. Ale ten poměr se mi zdá moc divoký.


Když vezmu tebou udávaný počet střeleb do konce roku 1966 707 a počet zničených cílů 42, to by znamenalo úspěšnost asi 6 %.


Citace :

tve udaje z roku 1966 se tykaji jen Vietnamu, nebo celeho sveta ? V pripade Vietnamu je to totiz divne, tezko by americane v dobe, kdy valka sotva zacala eskalovat, prisly o 3x vice letadel, nez v oficialne uvadenych udajich z tri nasledujicich let, to se mi nezda realne. Navic je zretelne, ze v pocatcich roku 1965 dochazelo jen k ojedinelym setkanim se SAMy, radove 10 za mesic.Te eskalaci by taky odpovídaly moje údaje, které za stejné období (do konce roku 1966) udávají počet střeleb poloviční, avšak počet zničených cílů je mnohem vyšší. V této době ostatně SAMy dosáhly největších úspěchů, Amíci se ještě neuměli bránit, málo se rušilo a sevřené formace umožňovaly zničení víc cílů při jedné střelbě.


Jak píšu výše, diferenciace v poměru ztrát odpovídá to celkovému poměru, který se udržel až do konce války. Vietnamci nárokují 4 x víc sestřelů než Amíci přiznávají, vypadá to, jako by Vietnamci násobili úspěchy dvěma a Amíci dělili ztráty dvěma.Citace :

tri rakety na jeden cil, to je doktrina. Vypalit padesat raket na jedno znicene letadlo, to je plytvani A kdyz uz srovnavas cenu, tak pri cenach ktere uvadis je to uz pomer radove 100k za letadlo versus 50k za vypalene rakety, coz vzhledem k ekonomicke situaci S. Vietnamu a vychodniho bloku jako takoveho nebyla zrovna velka vyhra, myslim ze pro Ameriku bylo snazsi nahradit tech 100k za letadlo nez pro Vietnam tech 50k za raketyJak jsem řek, vypálit 50 r. na jedno letadlo je nesmysl. Olds třeba vzpomíná, že na jeho letku osmi letadel vypálili 40 raket, ale když to vydělíš počtem cílů, tak to není tak děsivý. Tohle právě byly ty salvy, který jsem měl na mysli. Teď si vem, že se třeba Amíkům zadařilo a všechny tyhle rakety zarušili, takže to máš 0 sestřelů a 40 raket v pytli, takhle to mohlo narůstat, ale takovýhle rušení v téhle fázi ještě Amíci nezvládali, až pozdějc.


No a porovnávat tu ekonomickou situaci je scestný. I kdyby si komunisti ve své zaslepenosti připustili, že USA je ekonomicky vyspělejší než Východ, stejně nemohli couvnout z ideologických důvodů. Takže do Vietnamu by se rakety vozily, i kdyby měli v SSSR všichni chcípnout hlady.


Ono když k těm počtům raket připočteš cenu bráněných objektů a množství munice, kterou zase do džungle zcela bez užitku naházeli Amíci, viz jejich kobercáky u Khe San a s jakým výsledkem, myslím, že to pro Vietnamce nevycházelo zas tak nevýhodně.


SAMům zdar, Wild Weaselům zmar Exclamation Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155592 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Když tu mluvíte o cenách raket, či letounů na druhé straně, nějak jste pozapoměli započítat cenu vycvičené posádky letounu. O ceně lidského životu nemluvě. Crying or Very sad Asamozřejmě hodnota nesené výzbroje útočícího letounu.
Těch 50 raket na 1 sestřelený letoun nepovažuji za přílišné plýtvání. Pokud bylo dosaženo tatktického cíle (zmaření bombardování), či zvýšení spotřeby paliva kvůli obranným manévrům a tudíž problém s doletem k cíli tak to z taktického hlediska není zase tak strašné mrhání.
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155620 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Rade, co se tyce nadhodnocovani ci podhodnocovani ztrat letadel, nesmel bych mit v ruce odtajnene zpravy primo z americkeho ministerstva obrany z te doby, tam neni podhodnocena ani jedna polozka, co se ztrat vlastniho letectva tyce, a a jak uz jsem tady asi nekde psal, je to vysledovatelne az na uroven seriovych cisel jednotlivych letadel, takze se mi nezda, ze by bylo mozne, aby za dva a pul roku roky (od srpna r. 1964 po epizode v Tonkinskem zalivu do konce 1966) Vietnamci sestrelili 285 letadel, zatimco americke prameny udavaji za roky 1965 a 1966 pouhych 42 stroju.


Patram jeste po presnem vyznamu toho "stretnuti", tam totiz bude zakopan pes - bud to znamena letoun vs. raketove postaveni, pak bychom skutecne dostavali radove 1-3 odpaly na stretnuti, tudiz docela rozumny pomer odpalenych raket a ucinnost kolem 5%, nevim co jeste jineho by to mohlo byt.


Tango : dik za upresneni, to jsem si vubec neuvedomil !
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155642 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Citace :

Počet střeleb do 1. 12. 1966: 358
Počet úspěšných střeleb: 246
Četnost ničení: 0,69
Střední spotřeba raket na sestřel cíle: 2,1
Zničeno cílů: 285 (včetně bezpilotních prostředků)Všimnite si posledného údaju: Zničeno cílů: 285 (včetně bezpilotních prostředků) - pokiaľ sú v tomto zarátané aj bezpilotné prostriedky a v tých druhých údajoch nie (a tam sú asi len pilotované lietadlá, bez vrtuľníkov a bezpilotných lietadiel) tak týmto údajom verím. Američania používali bezpilotné prostriedky nad severným Vietnamom dlhú dobu pred vypuknutím oficiálnej vojny, bezpilotný prostriedok neprevádza protiraketový manéver, ani nemá prostriedky elektronického rušenia, takže je ho jednoduchšie zostreliť.
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155652 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Admin: Ok, budu ti věřit, co se týče ztrát. Zůstávám skeptický, co se týče počtu střeleb a raket, není mi jasné, proč by komunisti udávali menší počet vedených střeleb (obzvláště když v téže učebnici otevřeně přiznávají neschopnost Dviny efektivně působit na cíle za aktivní šumového rušení). Spíš si myslím, že se Amíci nechali nachytat na ty klamné odpaly (leda by měli agenta u každého PLRO, kterej si při každém odpalu dělal čárky Very Happy ).


Jinak třeba v roce 1968 už je Američany udáváno 107 raket na jeden sestřel.


Buko: Těch bezpilotních prostředků z tohoto počtu bylo 20 za totéž období, takže to situaci nijak výrazně nemění. Jinak úvaha, že sestřelit bezpilotní prostředek je snazší, je zcestná. Zaprvé rušení zabezpečovaly letouny-rušiče, takže i na tyto cíle se střílelo v podmínkách rušení, zadruhé mají tyto cíle velmi malou efektivní odraznou plochu, takže jejich zjištění i sledování bylo ztíženo a zatřetí byly malé, takže kvůli menšímu poloměru spuštění radiolokačního zapalovače nebyl zabezpečen 100% roznět bojové nálože po sblížení s cílem.


SAMům zdar, Wild Weaselům zmar Exclamation Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155661 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

nehadam se o poctu raket, verim tomu, ze ty nadhodnocene mohou byt, protoze neznam metodiku jejich hlaseni, jak tato cisla vznikala ...


mozna bude rozdil v tech vrtulnicich, ale ty jeste v teto fazi valky nebyly tak aktivni a nebylo jich tolik, aby jich mohlo nejakych 150 padnout za cile raket SAM. kazdopadne ve statistice stroju neni veden ani jeden vrtulnik. Otazkou je, jestli se treba Dviny strilely na vrtulniky, nebo jestli ty byly spise obeti pozemni palby rucnich zbrani, kulometu a podobnych zbrani, to nevim.
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155663 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Já se vůbec nehádám Box Plamenomet Smiling Army Smiling Army Smiling Army


Naopak jsem rád, že máš věrohodná a správná data o počtu ztrát, jinak SVA udává 3744 zničených U.S. letadel z toho 1044 SAMy. Amíci přiznávají rovných 1100 strojů.


Vrtulníky tam nejsou, Dvina proti nestřílela - neměla moc šancí , lítaly moc nízko, tam byly SNR slepý.


SAMům zdar, Wild Weaselům zmar Exclamation Very Happy Very Happy


A už mě přestaň tahat od Nelsona Exclamation Smiling Army Smiling Army Smiling Army
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155666 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Podívejte se na
www.vko.ru


Je to info z jiných zdrojů, bohužel nemám šanci se zabývat překladem....
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#155819 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

jeste jsem docetl osprey o B-52, kde jsou take nektere pocty letadel znicenych a SAMu nasazenych uvedene, takze to sem prepisu, pokusim se dodat i statistiku za zbytek valky ve Vietnamu, nejenom vyse zminena leta 65-67.
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#156233 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Jutonův odkaz na ruské stránky je mimořádně zajímavý. údaje zde do značné míry koresponudjí s mojí učebnicí.Podle těchto stránek dokonce rusové nárokují 1370 sestřelů SAMem za celou válku.


V jiné publikaci je udáván celkový počet sestřelů nárokovaných VDR 4498.


Pořád mi není jasné, jestliže šlo o uměle navýšený počet sestřelů, proč totéž neudělali i v případě vrtulníků. Těch VDR nárokuje dokonce méně -4868, amíci přiznávají 4870.


Překvapuje mě, že některé věci z druhé světové války byly odtajněny až po 50 letech a přitom byly relativně méně závažné (např. dodávky 100 oktanového benzínu z USA během bitvy o Británii), zatímco tyto, řekl bych dosti závažné věci, jsou takto běžně k mání.


Zajímalo by mě, jak je zaručena autenticita Adminových údajů a jistota, že s nimi nebylo manipulováno (obzvláště ve světle zcela zjevně zamlčovaných ztrát letadel, doložených fotografiemi, po válce v býv. Jugoslávii).


Už se těším, až to sem Admin práskne Exclamation Very Happy Very Happy [/border]
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#156533 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

No výborně, takže odkaz už nefunguje, chlapi, prosím vás, nezazálohovali jste si to někdo?!!!


protože já teda samozřejmě ne, tele jedno blbý
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#226698 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Naštěstí se změnil jen odkaz. Takhle na rychlo si myslím, že odkaz z Jutonova příspěvku má dnes tuto podobu:


old.vko.ru
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#226699 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Jéžiš, díky moc, ještě že tě mám!!!
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#226702 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Vďaka za link, tie tabuľky sú veľmi zaujímavé.
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#226733 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Takže chlapi, jak jsem avizoval, děláme teď s jedním kolegou na poměrně rozsáhlém (několik dílů) článku o S-75. jedna z částí bude věnovaná též nasazení ve vietnamu.


Potřeboval bych, Admine, jestlis teda nekecal Very Happy, ty podklady ohledně ztrát letadel během války. je to publikace nebo z internetu? Buď bych byl vděčný za odkaz nebo bych poprosil o zapůjčení během nelahozeveckého srazu. Našel jsem něco na netu, ale klasika - údaje se diametrálně liší, podle almanachu vietnamské války z roku 1985 činily bojové ztráty 1100 letadel, podle poměrně propracovaného článku na wiki to bylo kolem 2400 strojů!


Pokud někdo máte nějaké solidní podklady k tomuto tématu, poprosil bych o trošku nezištné kolegiality, abysme zjistili jak moc teda amíci dostali na prdel Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258666 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

jsou to xerokopie ze zprav ozbrojenych sil USA, ktere mam na DVD, takze ti je na srazu predam Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258667 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Ťjůdáá, konspirace, zcizené vládní materiály, mrtvé schránky, zvednuté límce, pistole s tlumičem!!! Paráda!! Very Happy


Ehm, doufám, že ten disk nezničí můj počítač za 5 .. 4 .. 3.. , já mám novej kompl Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258687 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Citace - Rad :

Pokud někdo máte nějaké solidní podklady k tomuto tématu, poprosil bych o trošku nezištné kolegiality, abysme zjistili jak moc teda amíci dostali na prdel Very Happy Very HappyA co napsat, jak dostaly na prdel S-75 (moh bych poskytnout něco o Wild Weaselech)? Very Happy


Přijímate taky informace v ruštině (něco by se dalo najít na netu a něco bych možná měl i doma)?


Pak bych taky mohl půjčit východoněmecký předpis Fla-Raketenkomplex S-75M - Schießregeln.
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258700 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Ještě jsem zapomněl napsat, aby si od těch xerokopií z Pentagonu nečekal žádné světobornosti (tedy až na ten zničený počítač a návštěvu chlápka s pistolí s tlumičem). Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258701 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

ale cisla tam jsou, a ta Rada zajimaji, tak proc mu je nedat (tlumic mam v zaloze Very Happy Very Happy Very Happy)
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258702 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Co se týká amerických ztrát, tak by to chtělo tuto knihu:
www.amazon.com
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258703 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Citace - Martin Smíšek :

Co se týká amerických ztrát, tak by to chtělo tuto knihu:
www.amazon.com


z toho právě čerpá tenhle článek (en.wikipedia.org) na wiki a podle toho dosáhly celkové ztráty následujících čísel:

USAF - 2251 z toho 1737 v boji a 514 při nehodách
US Navy - 530 v boji, 329 nebojové
USMC - v boji 193

Nezapočítáno 302 letounů US. Army neboť šlo o malé lehké letouny typu OV-1 apod. operující nízko nad džunglí.

Celkem USA bojové ztráty: 2460 což je trochu rozdíl oproti běžně udávaným 1100
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258712 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Citace - Martin Smíšek :

Citace - Rad :

Pokud někdo máte nějaké solidní podklady k tomuto tématu, poprosil bych o trošku nezištné kolegiality, abysme zjistili jak moc teda amíci dostali na prdel Very Happy Very HappyA co napsat, jak dostaly na prdel S-75 (moh bych poskytnout něco o Wild Weaselech)? Very Happy


Přijímate taky informace v ruštině (něco by se dalo najít na netu a něco bych možná měl i doma)?


Pak bych taky mohl půjčit východoněmecký předpis Fla-Raketenkomplex S-75M - Schießregeln.Proti W. W. nemám nic, pokud je to česky (něco jsem si stáhl v angličtině), ale jsem celkem skeptický pokud jde o americké údaje . Mám k dispozici spoustu článků v ruštině, podle nichž bylo dodáno do Vietnamu přes 90 systémů Sa-75, z nichž kolem poloviny bylo v okamžiku uzavření příměří bojeschopných. Problém byl, že zničit oddíl není taková legrace, kteroukoliv část můžeš nahradit, což tak zcela neplatí u Phantoma, jenž se řítí bez křídla k zemi Very Happy . Ale nemusíš mít strach, domnívám se, že to dokážu napsat objektivně, proto taky sháním americké údaje o ztrátách.


já mám k dispozici předpisy české (Zkušenosti z vietnamu a zkušenosti z blízkého východu) do toho německého předpisu bych samozřejmě ze zvědavosti také rád nahlédl
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258715 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Zatím předpokládám, že dorazím na Adminův ranč, tak bych to vzal s sebou (mě by zase zajímal ten čs. předpis Smile ).
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258716 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Vezmu je, stejně už ti je slibuju dlouho, ale nevěš hlavu, nedávno jsem si sám od sebe vzpomněl na kapu a vzal mu knížku o kulečníku , kttrou jsem mu sliboval taky pár let Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258719 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

OK, jsem ještě ralativně mladej, takže těch pár let čekání taky zvládnu. Very Happy


Jinak s těmi články o W.W. v češtině to je bída, na žádný kloudný si nevzpomínám (řekl bych, že ani žádný na toto téma nevyšel).
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258770 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

pridelejte na ne radar protiraketove obrany a za chvili o nich budou psat clanky i v Blesku Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#258773 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Snad to není off-topic - rusky psaný web a fotky sovětských poradců PVO v ´namu:


http://www.nhat-nam.ru/vietnamwar/oldfoto23.html
URL : https://www.valka.cz/Ucinnost-severovietnamskych-SAMu-proti-letectvu-USA-t40481#349870 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more