>> Napalm a jeho účinky

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Napalm je benzín zahustený do rôsolovitej konzistencie prídavkom hlinitých solí kyseliny nafténovej a kyseliny palmovitej.Pre laickú verejnosť je to zahustený benzín, ktorý sa používa ako zápalná látka. V roku 1940 otestovalo americké letectvo bomby plnené benzínom ako zápalné bomby. Zistilo sa však, že akonáhle bomba exploduje, benzín sa vyparí a zhorí skôr ako dôjde ku vznieteniu cieľa, na ktorý bola bomba zhodená. Bolo potrebné benzín niečím zhustiť, aby horel pomalšie. Experimentovalo sa so všeličím,ale až v roku 1942 bol objavený napalm. Bomby plnené napalmom sa potom zhadzovali na bojiská v Európe i v oblasti Pacifiku.Pri nálete na továreň vyrábajúcu lietadlá Focke-Wulf vo východnom Prusku v októbri 1943 zhodili oddiely amerických vzdušných síl viac ako 13 000 stolibrových napalmových bômb,ktoré závod celkom zničili.
Počas útoku na filipínsky Luzon v roku 1944 zhodili letecké odiely 1 054 200 galónov na palmu na najrôznejšie ciele. V porovnaní s vysoko zápalnými 500 librovými bombami bola pri útoku na horľavé ciele bomba plnená napalmom s hmotnosťou 100 libier 12-krát účinnejšia.
Pri pozemných operáciách- ako boli tie, čo uskutočňovali americké jednotky vo Vietname-sa napalm používa na vyhnanie obrancov z úkrytov, čím ich vystaví útoku vedenému klasickými metódami, napr. streľba z gulometov alebo delostrelectva. V boji proti jednotkám jednotkám v podzemných úkrytoch a vykopaných jamách sa využíva princíp spáleného kyslíka. Napalm spáli kyslík a ľudia v krytoch sa udusia, aj keď ich plamene nezasiahnu priamo. (Teoretické otázky týkajúce sa udusenia boli predmetom častých debát a pochybnosti medzi odborníkmi, nie však vojakmi, ktorí napalm sami vyskúšali a jeho účinok videli na vlastné oči.)Okrem toho sa účinok napalmu neobmedzuje na úzko vymedzený priestor. Väčšinou sa zhadzuje vo veľkých dávakch z malých výšok a spolupôsobenie hmotnosti a rýchlosti je zárukou toho, že sa horiaci napalm rozšíri na všetky strany a zasiahne územie niekoľko stoviek štvorcových metrov od miesta dopadu. Explózia je prudšia, ako si ktokoľvek dokáže predstaviť a tlaková vlna dokáže vážne zraniť ľudí a poškodiť stavby aj tam, kde plamene nedosiahli.
Napalmová bomba zhodená na právoplatne uznaný čisto vojenský cieľ môže rovnako ničivo zasiahnuť aj cicilistov a civilné objekty v okolí. Preto sa vyvíja veľké úsilie, aby sa dosiahlo obmedzenie či dokonca zákaz používania napalmu a podobných zápalných látok.



A takto to vyzerá v reáli: Plamenomet
Very Happy Samozrejme,ospravedlňujem sa za tento nemiestny vtip. Wink
URL : https://www.valka.cz/Napalm-a-jeho-ucinky-t12513#41836 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Abych doplnil prispevek, tak pokud se nemylim, je pouzity napalmu zakazano, protoze je povazovan za zbran nehumanni. Kazdopadne dnes by se jiz zadna armada jeho pouzitim nechlubila.


Jeste k ucinkum napalmu - jednou z jeho nejhorsich vlastnosti je, ze diky (relativne) pomalemu horeni se propaluje do hlubky a zpusobuje hluboke, tezko zahojitelne jizvy po popaleninach. Stejne tak je jeho charakteristickou vlastnosti rozstrikovani pri dopadu, diky kteremu pokryje velkou plochu.
URL : https://www.valka.cz/Napalm-a-jeho-ucinky-t12513#73023 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more