Main Menu
User Menu
Reklama

Military history website

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

KA-BAR knives - historie firmy


V roce 1898 založilo 38 mužů v Titidoute ve státě Pensylvánie podnik na výrobu a prodej nožů. Tato firma dostala název Titidoute Cutlery Company a v roce 1900 zkrachovala.


Zbylý inventář odkoupil Wallace.R.Brown, který založil novou firmu Union Razor Company. Výroba břitev se stále více přesouvala k výrobě kapesních a loveckých nožů. Proto také v roce 1909 byl majitelem změněn název továrny na Union Cutlery Company. V roce 1910 se celý podnik přestěhoval do města Oleanu ve státě New York, kde mu byla nakloněna městská rada a tak mohl dále prosperovat.


Ve dvacátých letech pak vznikla značka Ka-Bar. Traduje se, že název vznikl na základě dopisu jednoho lovce kožešin, jenž byl na lovu napaden medvědem. Jeho zbraň selhala a tak medvěda skolil svým loveckým nožem značky Union. Vedení firmy si uvědomilo možnost originální reklamy a tak vznikl název Ka-Bar. Název byl vytvořen z písmen špatně čitelného dopisu, ve kterém lovec výrobcům děkoval, že s jejich nožem „killed a bear“ – zabil medvěda.


V roce 1924 zemřel W.R.Brown a firmu převzal jeho bratr Emerson. Po jeho smrti v roce 1931 se vedení firmy ujal Wallacův syn Danforth. Díky své kvalitě a oblibě firma prosperovala a tak byl v roce 1952 opět změněn název firmy a to na Ka-Bar Cutlery Inc.


V roce 1960 zemřel Daforth Brown a o rok později prodala rodina firmu několika místním podnikatelům. Těm se ale nedařilo a firma zkrachovala.


V roce 1966 značku Ka-Bar koupila firma Cole National Corporation. V roce 1982 však zkrachovala i tato firma a Ka-Bar byl znovu na prodej. Stal se tak majetkem American Costumer Products.


V roce 1996 firmu Ka-Bar koupil zavedený výrobce nožů firma Alcas Company. Tato firma zaměřila své úsilí na znovuuvedení jména Ka-Bar na přední pozici ve světě amerických nožů, kde již jednou byla.


V roce 2003 se Ka-Bar přestěhovala do nové budovy na Homer Street v Oleanu.


******************


Dobré jméno firmy Ka-Bar bylo spojeno s legendárním bojovým nožem historie, jenž byl vyroben pro americké námořnictvo USMC (United States Marine Corps) a který byl vyráběn během 2. světové války. Tento nůž vznikl v roce 1942 a stal se nejčastěji používaným osobním nožem příslušníků pozemních vojsk a námořnictva v USA. Navázal tak svým tvarem na starou a ověřenou tradici a spolu s dobrým materiálem čepele z vysokouhlíkové oceli a rukojetí z obráběné kůže se tak stal kvalitní zbraní pro boj zblízka.


Reputace firmy byla tak veliká, že se všechny nože tohoto typu začaly používat pod názvem Ka-Bar
URL : https://www.valka.cz/USA-Ka-bar-t6942#339289Version : 0
Ka-bar
URL : https://www.valka.cz/USA-Ka-bar-t6942#16096Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pouze doplním, že se jedná o nůž relativně velký a těžký s čepelí typu bowie s druhým ostřím, u originálu jsou na rukojeti kožené pásky proti smeknutí ruky a ploška na hlavici rukojeti se dá použít jak úderům, tak např. k zatloukání hřebíků.
Ačkoli je dýka FS možná známější rozhodně jde o legendu.
URL : https://www.valka.cz/USA-Ka-bar-t6942#18056Version : 0
MOD