Main Menu
User Menu

Military history website

Jacksonský okruh [1862-1863]

District of Jackson

     
Název:
Name:
Jacksonský okruh
Originální název:
Original Name:
District of Jackson
Datum vzniku:
Raised/Formed:
24.06.1862
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
28.05.1863
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
24.06.1862-16.10.1862 Západotennesseeský okruh
16.10.1862-28.28.1863 Tennesseeský department
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
24.06.1862-25.08.1862 McClernand, John Alexander ( )
25.08.1862-24.09.1862 Logan, John Alexander ( )
24.09.1862-05.10.1862 Ord, Edward Otho Cresap ( )
05.10.1862-19.11.1862 Hurlbut, Stephen Augustus ( )
19.11.1862-20.03.1863 Sullivan, Jeremiah Cutler ( )
20.03.1863-28.05.1863 Kimball, Nathan ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.armedconflicts.com/District-of-Jackson-t220064#615211Version : 0
MOD