Jan V. Palaiologos

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Císař Jan V. Palaiologos


- vládl v letech 1341 - 1376 a 1379 - 1390



-založeno během linkování
URL : https://www.valka.cz/Jan-V-Palaiologos-t30044#108119 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Ioannes V. Palaiologos – byzantský cisár


Vládol v rokoch 1341 až 1376 a 1379 až 1390


Ioannes sa narodil 18. júna 1332. Jeho rodičmi boli byzanský cisár Andronikos III. a Anna Savojská.


Ioannes nastúpil na byzanský trón po smrti svojho otca Andronika III. v roku 1341. Keďže mal len deväť rokov, vlády nad Byzanciou sa ujala, ako regentka, jeho matka Anna Savojská. Jej panovanie však bolo krátke, pretože ešte v tom istom roku sa za cisára vyhlásil Ioannes VI. Kantakuzenos, ktorý povstal proti Anne Savojskej. Tým sa začala takzvaná 2. občianska vojna, sprevádzaná mnohými povstaniami. Najvýznamnejšie z nich bolo povstanie Zelótov v Solúni, známe aj pod menom “Zelótska komúna”. Táto občianska vojna sa skončila v roku 1347, keď sa Ioannes V. a Ioannes VI. čiastočne uzmierili a začali spoločne postupovať proti rebelom. Ich spory však neutíchli a toto dvojvládie sa skončilo až v roku 1354, keď sa Ioannovi V., za pomoci janovského korzára Francisca Gattilusiho, podarilo zvrhnúť Ioanna VI.


Najväčšie nebezpečenstvo pre Byzanciu predstavovali Osmanský Turci, ktorí si za ciel stanovili dobiť „Rumeliu“ – zem Rimanov, teda Byzanciu. Akousi „základňou“ pre osmanské výboje do vnútrozemia Balkánu sa stalo mesto Kalipolis (Gallipoli). Keďže byzanská armáda bola slabá a pozostávala hlavne zo žoldnierskych oddielov, a jej bojová morálka bola na nízkej úrovni. Preto sa Ioannes V. obrátil, so žiadosťou o vojenskú pomoc, na pápeža Inocenta VI. V roku 1357 sa v Smyrne vytvorila kresťanská liga, tá však skôr sledovala obranu obchodných záujmov Rodosu, Benátok a Cypru. V roku 1359 obľahli Osmani Konštantínopol, boli však odrazení. V roku 1361 dobili Osmani Adrianopol a v roku 1365 učinili z neho svoje hlavné sídlo na európskej pôde. Ioannes V. požiadal o pomoc Benátky, Janov, Bulharov a Srbov, no nikto z nich mu neposkytol významnejšiu pomoc. V roku 1366 sa Ioannes osobne vydal do Uhorska na rokovania s Ľudovítom I. Veľkým. Na spiatočnej ceste ho však zajali Bulhari. Zo zajatia ho vyslobodil jeho bratranec Amadeus VI. Savojský. Amadeus dobil aj prístavy Mesembriu a Sozopol a na krátky čas vyhnal Osmanov aj z Kalipolu. V roku 1367 Ioannes navštívil Rím a pápeža Urbana V. V roku 1369 sa Ioannes V. vrátil do Konštantínopolu, no tu už vládol jeho syn Andronikos IV. a v Solúni zasa vládol jeho druhý syn Manuel II.

Byzancia musela odvádzať poplatky sultánovi Muradovi I. Ioannes V. musel Murada I. vojensky podporiť v jeho boji so seldžutskými emirátmi v Malej Ázii. Proti tejto vojenskej výprave povstalo konštantínopolské obyvateľstvo, vedené Andronikom IV. Ioannes zbavil Andronika nástupníckeho práva a nechal ho uväzniť. Za nového spolucisára, Ioannes vyhlásil v roku 1375, svojho mladšieho syna Manuela II. Andronikovi sa však podarilo ujsť z väzenia a za pomoci Benátok zvrhol svojho otca z trónu a sám sa vyhlásil za cisára. Proti nemu však zasiahol Murad I. a v roku 1379 opäť uviedol na byzanský trón Ioanna V. Byzancia sa do značnej mieri stala závislá na Osmanskom sultanáte. V roku 1390 na krátko uzurpoval cisársky trón Ioannov vnuk Ioannes VII. no Ioannes V. ho zakrátko zvrhol.


Ioannes VII. zomrel 16. februára 1391


Kolektív autorov – Dějiny Byzancie
- vydala Academia, Nakladatelství Československé akadémie věd – Praha 1992, ISBN 80-200-0454-8


www.wikipedia.com
URL : https://www.valka.cz/Jan-V-Palaiologos-t30044#253342 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more