Main Menu
User Menu

Military history website

Austria / Austria-Hungary (AUT/RUM)

Important people from Austria and Austria-Hungary

Articles

FM Andrej gróf Hadik z Futaku

Andrej Hadik pochádzal zo starého turčianskeho zemianskeho rodu, ktorého prví preukázateľní predkovia, bratia Tobiáš a Baltazár, žili v Turci koncom 16. storočia. Z ich potomkov vzišlo viacero významných evanjelických vzdelancov, kňazov, spisovateľov a učiteľov. Jeho otec Michal Hadik slúžil ako kapitán v husárskom pluku Štefana Dessewffyho.

Generalmajor Emil Milan Uzelac

Za svůj život se stal zakladatelem třech leteckých sil, třech různých nezávislých států.
Stal se pilotem a velitelem Rakousko-Uherského letectva, Jugoslávského královského letectva a letectva Nezávislého státu Chorvatsko. Nezničili ho ani nepřátelé Rakousko-Uherska, fašisté, či komunisté.

Plukovník jezdectva Miroslav Brož

Životopis plukovníka jezdectva Miroslava Brože, ruského legionáře "Starodružiníka" a prvorepublikového důstojníka jezdectva, posledního velitele 2. jezdeckého pluku "Sibiřský".

Podplukovník pěchoty Bohumil Záleský

Muž, jenž jako poslední velel takzvanému "Kornilovu praporu", jinak Československému inženýrskému pluku, jenž vznikl v lednu 1918 na Donu v Dobrovolné armádě generála Kornilova. Muž, jenž se osobně zúčastnil 59 bojových střetů s bolševiky.

Topics


Subcategories

Listings

Babenbergs

Habsburks

Titels and ranks

Reports of highest military rank and official titles and their holders of Austria-Hungary

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Budget

Our budget for 2020 : 85.000,- CZK Income so far : 21.597,- CZK

♡ Donate

Looking for new colleagues!

Our web armedconflicts.com / valka.cz keeps looking for new colleagues, who are interested in military history and are willing to join our ranks, to help with content, coordination and control, administration tasks and other. Please join us and help us create content for others as well as for ourselves :)

Join us!