Main Menu
User Menu

Military history website

419. pěší pluk [1921-1944]

419th Infantry Regiment

     
Název:
Name:
419. pěší pluk
Originální název:
Original Name:
419th Infantry Regiment
Datum vzniku:
Raised/Formed:
24.06.1921
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
11.11.1944
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
24.06.1921-DD.MM.RRRR 94. divize
Dislokace:
Deployed:
24.06.1921-23.03.1925 Worcester, ?
23.03.1925-DD.MM.RRRR Springfield, ?

Velitel:
Commander:
29.12.1921-DD.04.1922 Stewart, Duncan (Colonel)
DD.04.1922-DD.01.1923 Gibson, Easton (Colonel)
DD.01.1923-DD.02.1923 Dolan, William (Colonel)
DD.06.1923-DD.01.1934 Potter, James (Colonel)
DD.06.1934-26.07.1934 Hale, Henry (Colonel)
26.07.1934-16.05.1937 Richardson, Maurice (Colonel)
16.05.1937-DD.08.1941 Butler, Walter (Colonel)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Clay, Steven E.: U.S. Army Order of Battle 1919-1941. Volume 1. The Arms: Major Commands and Infantry Organizations, Combat Studies Institute Press, US Army Combined Arms Center, Fort Leavenworth, KS, 2010
URL : https://www.valka.cz/419-pesi-pluk-1921-1944-t143961#464509Version : 0
MOD