Main Menu
User Menu

Military history website

Kopcalic, Cedomir

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Čedomir Kopčalić (19 Apr 1886 - 1941)


14 Aug 1936 - 22 Oct 1937: Commander of Artillery, Šumadiska Division District
6 Sep 1936: Promoted to Brigadni General
22 Oct 1937 - 10 Oct 1938: Deputy Commander, Kosovska Division District


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Kopcalic-Cedomir-t68147#239554Version : 0