Main Menu
User Menu

Military history website

Popovic, Radovan

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Radovan Popović (22 Sep 1893 - 1967)


3 Nov 1938 - 12 Sep 1940: Member, Standing Commission for Officer Promotion
6 Sep 1940: Promoted to Brigadni General
12 Sep 1940 - 3 Apr 1941: Commander of Infantry, Vrbaska Division District


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Popovic-Radovan-t68366#239917Version : 0