Main Menu
User Menu

Military history website

Vuksanovic, Radosav

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Radosav Vuksanović (30 Mar 1885 - ?)


3 Nov 1938 - 3 Apr 1941: Commander of Artillery, Jadranska Division District
1 Dec 1939: Promoted to Brigadni General


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Vuksanovic-Radosav-t68511#240070Version : 0