10.02.

10.2.
Státní útvary Datum Událost

10.2.1606 Zemřel - Gaspar de Zúñiga Acevedo y Velasco (místokrál Nového Španělska)

10.2.1723 Narodil se generálporučík William Evelyn (plukovník: 29. pěší pluk)


10.2.1799 Začiatok francúzskeho ťaženia do Sýrie.

10.2.1807 Narodil se brigádny generál Abner Clark Harding (Brigádny veliteľ.)


10.2.1809 Narodil se polní zbrojmistr Sigismund von Reischach (velitel, divize Reischachova)

10.2.1809 Narodil se čestný brigádny generál Alexander Samuel Diven (Brigádny veliteľ.)

10.2.1818 Narodil se - Guillermo Prieto (Minister zahraničných vzťahov)

10.2.1821 Narodil se brigádny generál William Read Scurry (brigádny generál CSA)


10.2.1828 Zemřel generálmajor William Frederick Cavendish Bentinck (plukovník: 58. pěší pluk)

10.2.1829 Narodil se brigádny generál Jean Jacques Alfred Alexandre Mouton (brigádny generál CSA)

10.2.1843 Narodil se čestný brigádny generál Eli Houston Murray (Brigádny generál.)

10.2.1846 Zemřel generálmajor Robert Henry Dick (plukovník: 73. pěší pluk)
10.2.1846 Narodil se admirál Charles William de la Poer Beresford (velitel: Atlantická flota)

10.2.1848 Zemřel generálporučík Thomas Reynell (plukovník: 99. pěší pluk)

10.2.1850 Narodil se generálplukovník Alexander Adolf August Karl von Linsingen (veliteľ Armádna skupina Juh)


10.2.1854 Zemřel generál José Joaquín Antonio Florencio de Herrera y Ricardos (Prezident Mexica 3x)


10.2.1857 Zemřel generál John Alexander Dunlop Agnew Wallace (plukovník: 88. pěší pluk)


10.2.1858 Zemřel generálporučík Francisco de Paula Figueras (kancelář války Španělska)
10.2.1861 Narodil se - Todor Dimitrov Kantardžijev (velitel Kombinované divize)

10.2.1865 Narodil se generálmajor Charles Dudley Rhodes (velitel: 19. brigáda)



10.2.1866 Narodil se armádní generál Jan Drobný (2. divise, velitel)

10.2.1872 Narodil se podplukovník John L. Boer (velitel: 169. pěší brigáda)

10.2.1873 Abdikoval španielsky kráľ Amadeus I..

10.2.1875 Narodil se armádní generál Gaston-Henri-Gustave Billotte


10.2.1876 Narodil se generálporučík Paul Voit (náčelník štábu: Zastupující velitelství XIII. armádního sboru)

10.2.1880 Zemřel čestný generálmajor William Badger Tibbits (Brigádny veliteľ.)





10.2.1886 Narodil se brigádní generál Valentin Pozdíšek

10.2.1888 Narodil se generál poručík Saburó Takehara (velitel 49. divízie)

10.2.1889 Narodil se generálporučík Tošimiči Uemura (velitel: 29. divize)


10.2.1889 Narodil se generálmajor Paul Steinbach


10.2.1889 Narodil se generálmajor Ludwig Rüdt von Collenberg

10.2.1889 Narodil se generálmajor zdravotnictva Väinö Felix Lindén (07.03.1930 31.12.1940 náčelník armádní zdravotnické služby)

10.2.1890 Narodil se generálporučík Noricune Šimizu (velitel 5. armády)


10.2.1890 Narodil se generálporučík Karl von Beeren (velitel: 280. pěší divize)


10.2.1891 Narodil se letecký maršál William Lawrie Welsh (velitel 11. skupiny RAF)


10.2.1892 Narodil se generál pěchoty Günther Blumentritt (veliteľ 25. armády)

10.2.1892 Narodil se generálporučík Kurt Kalmukoff (velitel: 31. pěší divize)


10.2.1892 Narodil se generálmajor Karl Arning (velitel: 72. pěší divize)

10.2.1892 Narodil se generálmajor Georgi Nikolov Genev (inspektor jízdy)

10.2.1894 Narodil se kapitán Maurice Harold Macmillan (ministerský předseda Velké Británie)

10.2.1895 Narodil se generálporučík Nikolaj Nilovič Pronin (veliteľ 34. armády)

10.2.1895 Narodil se generálplukovník Vasilij Ivanovič Vinogradov (zástupca ministra vojny)


10.2.1896 Narodil se generálmajor Martin Lattmann (velitel: 14. tanková divize)





10.2.1896 Narodil se generálmajor in memoriam Jozef Tlach (veliteľ 1. taktickej skupiny "Kriváň" (1944))

10.2.1896 Narodil se generál Lemuel Cornick Shepherd (velitel: 6. divize námořní pěchoty)

10.2.1897 Narodil se poručík Erich Thomas (německé balónové eso 1. sv. v. s 10 potvrzenými sestřely, z toho 9 balónů)

10.2.1897 Narodil se - Alexej Michajlovič Surin (konstruktér tanku LT vz.34 a LT vz.38)

10.2.1897 Narodil se kontradmirál Ivan Fjodorovič Golubev-Monatkin (náčelník štábu Čiernomorskej floty)

10.2.1897 Založen kýl lodi USS Illinois (BB-7)

10.2.1897 Narodil se generálporučík Grigorij Alexejevič Chaľuzin (velitel 9. gardového střeleckého sboru)

10.2.1901 Narodil se plukovník Michail Antonovič Popsuj-Šapko (veliteľ 6. streleckej divízie)
10.2.1901 Narodil se generálplukovník dělostřelectva Georgij Spiridonovič Kariofilli (náčelník štábu raketových a dělostřeleckých vojsk pozemních sil Sovětské armády (1956-1968))


10.2.1902 Narodil se generálporučík Ernest Edward Down (velitel: Jižní velitelství)


10.2.1903 Narodil se generálmajor Heinrich Voigtsberger (veliteľ 116. tankovej divízie)


10.2.1903 Narodil se SS-Hauptsturmführer Waldemar Hoven (lékař v koncentračním táboře Buchenwald)


10.2.1903 Narodil se major Hans-Arno Ostermeier (Držiteľ Rytierskeho kríža s Dubovými ratolesťami.)

10.2.1904 Založen kýl lodi USS Kansas (BB-21)


10.2.1904 Japonský útok na přístav Port Arthur zahajuje rusko-japonskou válku.

10.2.1905 Narodil se major Vasilij Antonovič Rjazanov (veliteľ 15. nočného bombardovacieho leteckého pluku)

10.2.1905 Narodil se podplukovník Jevgenij Jeremjevič Nataľčenko (veliteľ 136. bitevného leteckého pluku )


10.2.1905 Narodil se plukovník Rudolf Ott (velitel 56. a 228. mysliveckého pluku)

10.2.1905 Narodil se generálporučík letectva Vasilij Alexandrovič Vinogradov (veliteľ 30. leteckej armády /1957-1958/)

10.2.1906 Narodil se korvetní kapitán Hans-Günther Looff (velitel Ponorkové flotily "Weddigen")

10.2.1906 Na vodu je spuštěna bitevní loď HMS Dreadnought, první bitevní loď nového typu.

10.2.1907 Narodil se podplukovník Vasilij Sergejevič Rachmanin (veliteľ 760. stíhacieho leteckého pluku)

10.2.1907 Narodil se kapitán 2. triedy Boris Alexandrovič Uspenskij (veliteľ 4. ponorkového oddielu Čiernomorskej floty)

10.2.1908 Narodil se major Konstantin Vasiljevič Šitov (veliteľ 5. samostatnej sanitnej letky)


10.2.1909 Narodil se korvetní kapitán Alfred Hoschatt (ponorkový velitel)


10.2.1910 Narodil se generálmajor Walter Storp (veliteľ KG 6, KG 76)


10.2.1910 Narodil se podplukovník Antoni Głowacki (velitel, 309. peruť RAF)

10.2.1911 Narodil se kontradmirál Viktor Trofimovič Procenko (veliteľ Juho-Sachalinskej námornej základne)

10.2.1911 Narodil se - Mstislav Vsevolodovič Keldyš (poslanec Nejvyššího sovětu SSSR)

10.2.1911 Narodil se generálporučík Georgij Stěpanovič Aniščik (veliteľ 18. gardovej vševojskovej armády /1960-1954/)


10.2.1911 Narodil se nadporučík Erich Vielwerth (velitel praporu, 87. granátnický pluk, 36. pěší divize)


10.2.1911 Narodil se podplukovník Erich Schmidt (velitel: Těžký tankový oddíl 507)

10.2.1911 Narodil se plukovník v. v. Josef Vopálecký (stíhací, noční stíhací a dopravní pilot)

10.2.1912 Narodil se generálmajor letectva Michail Ivanovič Burkin (veliteľ 5. gardového mino-torpédonosného leteckého pluku vzdušných síl vojenského námorníctva)


10.2.1913 Narodil se plukovník Otto Heckel (náčelník štábu I. výsadkového sboru)


10.2.1913 Narodil se major Adolf Borchers (velitel I./Stíhací eskadra 52)

10.2.1913 Narodil se major Vladimir Zinovijevič Babi (velitel tankového praporu, 117. tanková brigáda, 1. tankový sbor, 2. gardová armáda, 1. pobaltský front)


10.2.1913 Narodil se kapitán Franz Dörr (velitel: III./JG 5)

10.2.1914 Narodil se plukovník in memoriam Václav Jícha (letecké eso (3+4-0-1 v.))


10.2.1914 Narodil se major Albert Kuntz (velitel: Tankový průzkumný oddíl 2)


10.2.1914 Narodil se námořní nadporučík Heinz Goldbeck (ponorkový velitel)


10.2.1914 Narodil se major Alfred Holler (velitel Granátnického pluku 424)


10.2.1915 Narodil se nadstřážmistr Josef Träger (23.8.1943 Rytířský kříž)


10.2.1915 Narodil se SS-Hauptsturmführer Karl-Heinz Gustavsson (velitel: 3. baterie 2. praporu protiletadlového dělostřelectva SS)


10.2.1915 Zemřel generálporučík Georgi Vasilev Agura (hlavní vojenský prokurátor)


10.2.1916 Narodil se major Herbert Düppenbecker (velitel: Pluk tankových granátníků 64)


10.2.1916 Narodil se podplukovník Alhard von der Borch (velitel Pluku tankových granátníků 13)

10.2.1916 Loď USS Jacob Jones (DD-61) uvedena do služby


10.2.1917 Narodil se major Karl Schrepfer (Držiteľ Rytierskeho kríža s Dubovými ratolesťami.)




10.2.1917 Narodil se plukovník Robert Tremagne Pillsbury Davidson (velitel, 16. křídlo RAF)


10.2.1917 Narodil se plukovník (státni bezpečnosti) Alexej Nikolajevič Botjan (dôstojník sovietskej rozviedky)

10.2.1917 Narodil se major Viktor Iovič Byvšev (veliteľ 116. gardového stíhacieho leteckého pluku)

10.2.1917 Narodil se major Fjodor Frolovič Musatov (veliteľ 168. gardového stíhacieho leteckého pluku)


10.2.1917 Narodil se major Georg Roland Burchard Michael (veliteľ II./ 26. pluku pancierových granátnikov)


10.2.1918 Narodil se major Rudolf Klemm (velitel, IV./JG 26)

10.2.1918 Narodil se plukovník Burnell William Adams (americké armádní stíhací eso 2. sv. v. se 7 potvrzenými sestřely)


10.2.1918 Narodil se kapitánporučík Karl-Heinz Lange (velitel U-667)


10.2.1921 Narodil se plukovník Paul Dose (velitel: IV./SG 151)

10.2.1921 Ponorka Ro-55 (Ro-55) spuštěna na vodu

10.2.1921 Narodil se generálmajor letectva Grigorij Flegontovič Sivkov (2-násobný Hrdina Sovětského svazu (č. 76))


10.2.1922 Narodil se námořní nadporučík Herbert Waldschmidt (ponorkový velitel)

10.2.1924 Narodil se rotmistr Nikolaj Nikolajevič Altynov (tankový řidič 219. tankové brigády, 1. mechanizovaný sbor, 2. gardová tanková armáda, 1. běloruský front)

10.2.1924 Narodil se major (in memoriam) Rudolf Scholz (palubní mechanik 311. perutě RAF)

10.2.1925 Zemřel generál V. hodnostní třídy Josef Leiner

10.2.1925 Narodil se generálmajor polície Ján Pješčak (generálny prokurátor Československej socialistickej republiky (1988-1989))

10.2.1926 Narodil se generálporučík Sidney Bryan Berry (velitel: V. sbor)

10.2.1927 Zemřel generálporučík Reizó Kawači (velitel: 2. divize)

10.2.1927 Narodil se polní maršál Nigel Thomas Bagnall (veleníSmile

10.2.1929 Zemřel generálporučík Hajata Išii (velitel: Pevnost Shimonoseki )

10.2.1929 Narodil se kontradmirál Vasilij Ivanovič Dudin (náčelník Operatívnej správy Severnej floty /1976-1980/)

10.2.1933 Zemřel generálmajor Edgar Thomas Collins

10.2.1934 Narodil se kontradmirál Valentin Jakovlevič Baranovskij (veliteľ Kerčensko-Feodosijskej námornej základne)

10.2.1934 Loď USS San Francisco (CA-38) uvedena do služby

10.2.1936 Zemřel generálmajor (in memoriam) Morimasa Išida


10.2.1937 Založen kýl ponorky U-A (U-A)

10.2.1938 Zemřel major Michail Georgijevič Aksakov (veliteľ 117. stíhacej letky)

10.2.1938 Loď Nacugumo uvedena do služby

10.2.1938 Zemřel - Tichon Serafimovič Chvesin (veliteľ 4. armády /1918/)

10.2.1938 V Rumunsku byla nastolena osobní diktatura krále Carola II.




10.2.1939 Narodil se - Adrienne Louise Clarkson (26. generální guvernérka Kanady)

10.2.1939 Narodil se admirál Igor Vladimirovič Kasatonov (veliteľ Čiernomorskej floty)


10.2.1939 Japonská vojska se vylodila na ostrově Chaj-nan.

10.2.1940 Zemřel generálporučík Rikucui Jamada (velitel: 5. divize)

10.2.1940 Loď HMS Havelock (H 88) uvedena do služby


10.2.1940 Začala první velké deportace Poláků z polských území připojených k SSSR do vnitrozemí Ruska (220 000 lidí)

10.2.1941 Založen kýl ponorky U-444 (U-444)

10.2.1941 Ponorka U-202 (U-202) spuštěna na vodu

10.2.1941 Narodil se generálporučík Gennadij Nikolajevič Gurin (náčelník štábu Prikarpatského vojenského okruhu /1989-1991/)


10.2.1941 Založen kýl ponorky U-443 (U-443)


10.2.1941 Založen kýl ponorky U-601 (U-601)



10.2.1941 Narodil se generálmajor Milan Polák (velitel 1. armáda)


10.2.1941 Šesť bombardérov Whitley 58. perute dopravilo 38 členov jednotiek SAS do Talianska, ktoré mali v južnom Taliansku zničiť akvadukt pri Tragine. Misia sa podarila, ale pri postupe k pobrežiu, kde čakala ponorka, boli jednotky zajaté. Ako klamný nálet na kritie operácie podnikli dva Whitleye nálet na Foggiu, jeden musel po poškodení núdzovo pristáť.




10.2.1941 Britové zahájili útok z Keni do Italského Somálska.


10.2.1941 Velká Británie přerušila diplomatické styky s Rumunskem.


10.2.1941 Britský nálet na Hannover (189 letadel).


10.2.1942 Zemřel generálplukovník Samuel von Hazai (ministr obrany Uhorska)

10.2.1942 Založen kýl ponorky U-954 (U-954)


10.2.1942 Založen kýl ponorky U-953 (U-953)


10.2.1942 Britský nálet na Brémy.


10.2.1942 USA zaslaly francouzské vládě ve Vichy notu, v níž protestovaly proti dopravě válečného materiálu pro Rommelovu tankovou skupinu Afrika přes Tunisko.


10.2.1942 Britská vojska zastavila Rommelův útok na čáře Ghazala-Bi´r Hakejm (fronta se zde ustálila až do 27.5.).


10.2.1942 Další vojska japonského východního uskupení se vylodila v Bandjarmasinu (jižní Borneo) a v Makasaru (Celebes).


10.2.1942 Britská vojska vyklidila Martaban (Barma).


10.2.1942 Japonský nálet na Batávii (Djakartu).




10.2.1942 V Londýně se konala první schůze Tichomořské válečné rady (za účasti Velké Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Holandska).


10.2.1942 Britský nálet na Brest.


10.2.1943 Ponorka U-422 (U-422) uvedena do služby


10.2.1943 Ponorka U-538 (U-538) uvedena do služby


10.2.1943 Ponorka U-714 (U-714) uvedena do služby

10.2.1944 Ponorka U-1009 (U-1009) uvedena do služby

10.2.1944 Ponorka U-1203 (U-1203) uvedena do služby

10.2.1944 Založen kýl ponorky I-372 (I-372)

10.2.1944 Ponorka U-872 (U-872) uvedena do služby

10.2.1944 Loď Minekaze vyřazena ze služby (potopena ponorkou USS Pogy (SS-266) u východního pobřeží Formosy / Sunk by USS Pogy (SS-266) near east coast of Formosa )

10.2.1944 Založen kýl lodi Hanazuki

10.2.1944 Ponorka U-880 (U-880) spuštěna na vodu


10.2.1944 Ponorka U-1303 (U-1303) spuštěna na vodu



10.2.1944 Útok amerického VI. sboru u Anzia byl odražen německou 14. armádou. Ta dokonce po těžkých bojích pronikla u Anzia do amerického obranného perimetru. Američany vytlačila až do střední části a způsobila v jejich řadách značné ztráty


10.2.1944 Sovětská vojska generála Vatutina dobyla Šepetovku.



10.2.1944 Na Nové Guineji se australské jednotky postupující od Sia spojily u Saidoru s americkými oddíly, přicházejícími od Yagomi. Tímto bylo dokončeno obsazování poloostrova Huon.



10.2.1944 Americké a australské jednotky na Nové Guineji zahájili postup na Madang.



10.2.1944 Letka 15 sovětských bombardérů zaútočila neúspěšně na německou bitevní loď Tirpitz, kotvící v Altenfjordu na severu Norska.

10.2.1945 Zemřel podplukovník Pjotr Sergejevič Sošenko (veliteľ 180. gardového stíhacieho leteckého pluku)

10.2.1945 Loď Hacuzakura spuštěna na vodu

10.2.1945 Státní výbor obrany SSSR rozhodl poskytnout pomoc Výboru národního osvobození Jugoslávie při výstavbě pravidelné armády.


10.2.1945 Sovětská ponorka S 13 potopila v Baltickém moři německou dopravní loď Steinben (14 660 t).



10.2.1945 2. běloruský front zahájil východopomořanskou útočnou operaci. Jejím cílem bylo ovládnout východní Pomořany s baltickým pobřežím od Gdaňska po Štětín. Útok začal v prostoru Grudzijdze ve směru na Štětin. Obsazen Elbing (Elblag) - obklíčená německá posádka se probila na západ.


10.2.1945 Byla založena 4. československá brigáda jako součást 1. československého armádního sboru v SSSR.


10.2.1945 Američané obsadili klíčovou Schwammenaulskou přehradu na řece Roer. Zde zničili výpustě a získali tak konečně přehrady pod svojí kontrolu.


10.2.1945 Americké letadlové lodi vypluli k náletu na Tokio.



10.2.1945 Americké jednotky probíjející se ztěžka k Cagayanskému údolí na severu Luzonu byly posíleny další divizí.



10.2.1946 Zemřel brigádní generál Rudolf Holeka (velitel Rakousko-Uherské letecké skupiny )

10.2.1946 Loď USS San Francisco (CA-38) vyřazena ze služby

10.2.1947 Loď USS Minneapolis (CA-36) vyřazena ze služby

10.2.1947 Loď USS New Orleans (CA-32) vyřazena ze služby





10.2.1947

Parížske mierové zmluvy uzatvorené medzi 21 štátmi protihitlerovskej koalície na jednej strane a nemeckými spojencami Talianskom, Bulharskom, Fínskom, Maďarskom a Rumunskom na druhej strane po mierovej konferencii v dňoch 29.07.1946-15.10.1946.

Taliansko stratilo väčšinu Istrie, časť Julskej Krajiny, Rijeku a Zadar v prospech Juhoslávie a Dodekaneské ostrovy v prospech Grécka. Stav talianskej armády bol obmedzený na 250 tisíc mužov, a Taliansko malo uhradiť vojnové reparácie v hodnote 360 miliónov dolárov (najmä Juhoslávii a ZSSR).

Čo sa týka Bulharska, jeho hranice boli vrátené k stavu z 1.1.1941 a stav armády bol obmedzený na 55 tisíc mužov.

Fínske hranice boli vrátené do stavu k 01.01.1941. Fínske repatriácie voči ZSSR boli stanovené na 300 miliónov dolárov.

Vo vzťahu k Maďarsku boli jeho hranice s miernymi odchýlkami stanovené ako pri Trianonskej zmluve a jeho reparácie boli stanovené na 300 mil. dolárov (najmä voči ZSSR, Juhoslávii a Československu).

Rumunské hranice s Maďarskom boli obnovené ku stavu k 01.01.1940, čím Rumunsko získalo späť Sedmohradsko, no prišlo o Sedmohradsko a časť Bukoviny (v prospech ZSSR) a južnej Dobrudže (v prospech Bulharska).


10.2.1948 Narodil se generálmajor letectva Jurij Sergejevič Šurov (veliteľ 27. gardového stíhacieho leteckého pluku protivzdušnej obrany)

10.2.1950 Zemřel generálmajor Beaumont Bonaparte Buck (velitel: 1. divize)

10.2.1950 Narodil se - Pedro Argüelles Salaverría (státní tajemník ministerstva obrany)

10.2.1950 Na zasadaní Slovenskej národnej rady bol schválený súborný plán Slovenska.


10.2.1951 Ponorka ORP Krakowiak (303) spuštěna na vodu

10.2.1952 Zemřel podplukovník in memoriam George Andrew Davis (velitel 334. stíhací-přepadové perutě)


10.2.1953 Zemřel major William Spurrett Fielding-Johnson (anglické letecké eso 1. sv. v. s 6 sestřely [5 zničených (4 sám, 1 sdílel) a 1 sražený do neřízeného pádu (sám)])

10.2.1953 Zemřel generálporučík Alexandr Michajlovič Maximov (veliteľ 25. armády)

10.2.1954 Zemřel generálporučík inžiniersko-technickej služby Ivan Andrejevič Petrov (veliteľ 3. zákopnickej armády)

10.2.1955 Zemřel brigádní generál Donnell Everett Scott (velitel: 60. pěší brigáda)

10.2.1956 Narodil se - Robert M. Speer (Ministr armády)


10.2.1956 Zemřel maršál Královského letectva Hugh Trenchard (Je znám jako "otec Královského letectva".)

10.2.1958 Zemřel plukovník Afanasij Petrovič Sobolev (veliteľ 2. gardového stíhacieho leteckého pluku)

10.2.1960 Zemřel admirál Arthur Schuyler Carpender (velitel: 7. flota)

10.2.1960 Zemřel brigádní generál George Clymer Shaw (velitel: 6. brigáda)


10.2.1964 Zemřel generálmajor Friedrich Weil


10.2.1965 Zemřel námořní nadporučík Horst-Arno Fenski (Veliteľ U-34, U-410, U-371.)


10.2.1966 Zemřel generálporučík Ludwig Schilffarth (veliteľ VI. protilietadlového zboru)

10.2.1966 Zemřel generálporučík Ivan Dmitrievič Ivliev (veliteľ 13. gardového armádneho zboru)

10.2.1966 Zemřel admirál John Hereward Edelsten (First and Principal Naval Aides-de-Camp)




10.2.1967 Zemřel četař Thomas Ricketts (nositel Viktoriina kříže)




10.2.1968 Narodil se plukovník Peter Kríž (veliteľ 51. krídla)

10.2.1968 Zemřel generál Harry Schmidt (16. asistent velitele Námořní pěchoty Spojených států (1942-1943))

10.2.1969 Narodil se generál Milan Lučanský (prezident Policajného zboru SR (2018-2020))
10.2.1970 Zemřel brigadýr John Henry Anstice (velitel 7. obrněné brigády)




10.2.1971 Zemřel kapitán Alfred Clayburn Atkey (velitel letky, 22. peruť RAF)

10.2.1971 Zemřel generálporučík Harald Öhquist (11.04.1940 18.06.1941 generál inspektor armády )




10.2.1973 Zemřel kapitán Pavel Zeleňák (Letecké eso Slovenských vzdušných zbraní (12 zostrelov 4x Il-2, 3x LaGG-3, 3x Jak-1, 1x I-16, 1x I-153))


10.2.1973 Zemřel generálporučík Walter von Gündell (velitel: 13. náhradní pěší pluk)

10.2.1973 Narodil se plukovník Alexej Nikolajevič Gorobec (veliteľ 20. gardovej motostreleckej divízie)

10.2.1976 Zemřel generálmajor letectva Vasilij Vasilievič Suvorov (náčelník štábu Vzdušných síl Tichooceánskeho loďstva)

10.2.1977 Rhodesie - zavraždění misionářů



10.2.1979 Zemřel SS-Obergruppenführer a generál zbraní-SS Friedrich Karl von Eberstein (vyšší vedúci polície a SS v Mníchove)


10.2.1979 Loď KP-169 (169) uvedena do služby

10.2.1981 Ponorka Setošio (SS-575) spuštěna na vodu


10.2.1982 Zemřel major Willy Riedel (Legnica* predtým Liegnitz, dnes súčasť Poľska.)

10.2.1984 Zemřel brigádní generál Victor France Bleasdale (velitel 29. pluku Námořní pěchoty)

10.2.1984 Zemřel kontradmirál Sergej Filippovič Belousov (veliteľ Odeskej námornej základne 2. formovania)


10.2.1985 Zemřel major Werner Schröer (veliteľ JG 3)




10.2.1988 Zemřel generálporučík Wolfgang Lange (velitel: 564. divize lidových granátníků)


10.2.1989 Zemřel major Lothar Zahn (velitel: 3. prapor 30. granátnického pluku (mot.))

10.2.1991 Zemřel generálporučík tankových vojsk Maxim Děnisovič Siněnko (velitel 5. gardové tankové armády)

10.2.1994 Zemřel vrchní šikovatel Helmut Thierfelder (velitel čety, 6. rota, II. prapor, 33. pluk pancéřových granátníků, 4. tanková divize010)

10.2.1995 Loď USS Cole (DDG-67) spuštěna na vodu
10.2.1997 Zemřel plukovník Veniamin Aronovič Mindlin (zástupce velitele 39. gardové tankové divize)


10.2.1999 Zemřel SS-Hauptsturmführer Ludwig Hoffmann (velitel: 23. pluk tankových granátníků SS "Norge")
10.2.1999 Zemřel generálmajor Boris Sergejevič Vasiliev (náčelník štábu 108. streleckého zboru)

10.2.2000 Založen kýl lodi Louise Russ (IMO číslo 9226360)

10.2.2007 Zemřel kapitán 1. triedy Nikolaj Nikolajevič Alkajev (veliteľ 10. ponorkovej divízie 2. formovania)

10.2.2007 Loď Maršál Vasiljevskij (630645687) vyřazena ze služby

10.2.2007 Loď USS Gridley (DDG-101) uvedena do služby

10.2.2007 Loď Viceadmirál Kulakov (400623659666) vyřazena ze služby ()

10.2.2010 Loď USNS Almirante Montt (AO-52) uvedena do služby

10.2.2010 Zemřel generál Frederick Carlton Weyand (Náčelník štábu armády Spojených států)

10.2.2011 Mladistvý sebevražedný atentátník ve školní uniformě se zhruba v 03:00 GMT odpálil v uzavřeném vojenském objektu v severozápadním městě Mardan a zabil nejméně 31 lidí.

10.2.2011 Osm ozbrojených lupičů na rybářském člunu se zezadu přiblížilo k driftujícímu chemickému tankeru. Službu konající důstojník je spatřil a informoval kapitána. Ten spustil poplach, vyslal tísňová volání, zvýšil rychlost a podnikl úhybné manévry. Piráti začali na loď střílet a pokoušeli se nalodit pomocí háků na lanech. Tanker pronásledovali asi hodinu, potom se vzali dalších pokusů o nalodění. Místní úřady byly informovány. K útoku došlo v 0045 LT 50nm od Lagosu, Nigérie.


10.2.2011 Finské plavidlo FNS Pohjanmaa (01) dosáhlo piráty propuštěné lodi Golden Wave. Po prohledání a zajištění plavidla poskytla finská posádka zdravotní pomoc a zajistila základní potřeby posádky propuštěného plavidla, zanechaného piráty bez vody a potravin. Plavidlo samotné bylo po 123 dnech, kdy bylo drženo piráty, ve velmi špatném stavu a finská posádka proto musela poskytnout i technickou pomoc.

10.2.2011 Do série štrajkov sa okrem tisícok štátnych zamestnancov zapojili aj lekári, právnici a pracovníci verejnej dopravy. V prejave k národu Mubarak oznámil odovzdanie časti právomocí viceprezidentovi. Tisícky demonštrantov, ktorí očakávali prezidentovu rezignáciu, prvýkrát od začiatku protestov zamierili k prezidentskému palácu. Jeden z hlavných vodcov opozície Baradej v reakcii na prejav vyzval armádu, aby krajinu spasila.


10.2.2013 Zemřel kapitán Felix Emanuel Adamowitsch (velitel: 3. baterie/Brigáda útočných děl 904)

10.2.2017 Zemřel generálporučík Harold Gregory Moore (velitel: 7. pěší divize)

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more