Main Menu
User Menu

Military history website

Pevnostní uzávěry Folgaria a Lavarone

Fortress Barriers Folgaria and Lavarone

Sperre Folgaria und Lavarone

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pevnostní uzávěry Folgaria a Lavarone

Náhorní plošiny Folgaria (Vielgereut) a Lavarone (Laufraun) leží asi dvacet kilometrů jihovýchodně od Trenta (Trient), přímo u starých rakousko-uherských hranic s Itálií. Je to hornatá, hustě zalesněná pahorkatina, kterou směrem na Trient prochází několik důležitých silnic. K jejich ochraně vybudovali Rakušané počátkem 20. století pevnostní uzávěry (Sperren) Folgaria a Lavarone - řetěz na tehdejší dobu moderních pevností, vyzbrojených (kromě kulometů a děl pro blízkou obranu) 10cm pevnostními houfnicemi v otočných pancéřových věžích. Jako ústřední komunikační centrum obou uzávěrů byla nad obcí Chiesa di Lavarone vybudována stanice optické signalizace Monte Rust. Nedaleko obce Virti bylo roku 1915 ve skalních roklích a kavernách zřízeno polní velitelské stanoviště nadřízeného velitelství.

Posádky pevností obou uzávěrů tvořili dělostřelci 6. praporu pevnostního dělostřelectva (Festungsartillerie Bataillon Nr. 6) a příslušníci 1. a 2. praporu 1. pluku tyrolských zemských střelců (k. k. Landesschützen-Regiment "Trient" Nr. 1).


Zdroje:
Vladimír Kupka - Opevnění na Planině sedmi obcí (ATM 1, 2 a 3/2007)
http://fortifikace.bloguje.cz/
www.moesslang.net
URL : https://www.valka.cz/Pevnostni-uzavery-Folgaria-a-Lavarone-t124196#388022Version : 0
MOD