Pfalz D

Přehled verzí

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pfalz D.III- D.XII.


Významné stíhacie lietadlo západnej fronty
Továreň Pfalz pôvodne vyrábala v licencii francúzke jednoplošníky Morane-Saulnier L a H a po nich licenčné dvojplošníky Roland. Prvým stíhacím lietadlom vlastnej konštrukcie bol Pfalz D.III z roku 1917. Behom ďalšieho roku v továrni Pfalz vznikla rada nových typov až po stíhací D.XII, ktorý síce nebol ani zďaleka tak obľúbený ako Fokker D.VII, ale svojími vlastnosťami sa vyrovnal britskému Camelu alebo SE.5a.
Pfalz D.III síce nebol tak obratný ako stíhacie lietadla Albatros alebo Fokker z roku 1917, ale napriek tomu mal pre nemecké cisárske letectvo značný význam. V základnej verzii D.III a vylepšenej D.IIIa bolo cekom vyrobených asi 600 kusov, z nich bolo v auguste 1918 v službe ešte 350 strojov. Osvedčili sa nielen ako stíhače, ale hlavne pri strmhlavých útokoch na spojenecké balóny a vzducholode. Vylepšený typ D.IIIa z roku 1918 mal väčšiu výškovku a účinnejšie spodné krídlo so zaoblenými koncami.
Začiatkom roku 1918 absolvovali štyri prototypy z asi 10 navrhnutých strojov letové skúšky a jeden z týchto typov, Pfalz D.VIII s rotačným motorom, bol v obmedzenom počte dodaný na frontu. V tej dobe sa v továrni už pracovalo na type D.XII.
V máji a júni 1918 sa niekoľko verzii stroja D.XII zúčastnilo výberových skúšiek. Najlepšiu stúpavosť dosahoval exemplár s motorom BMW.IIIa, ale táto pohonná jednotka bola rezervovaná pre Fokker D.VII, a objednaný Pfalz D.XII mal preto motor Mercedes.
Pfalz D.XII slúžil spoločne s Fokkerom D.VII. Pfalz bol síce rýchlejší v strmhlavom lete, ale pomalšie zatáčal, bol citlivý na preťaženie a prechádzal pri ňom bez varovania do vývrtky. I tak však v tejto fáze vojny predstavoval dôležité stíhacie lietadlo.
URL : https://www.valka.cz/Pfalz-D-t1190#4953 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Zdroj: http://www.theaerodrome.com/
Pfalz D - D.IIIa

D.IIIa
Pfalz D - D.XII

D.XII
Pfalz D - D.XII

D.XII
URL : https://www.valka.cz/Pfalz-D-t1190#202476 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments


Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more