Main Menu
User Menu

Military history website

213. skupina RAF [1941-1943]

No. 213 Group RAF

No. 213 (Operational) Group RAF

     
Název:
Name:
213. skupina RAF
Originální název:
Original Name:
No. 213 (Operational) Group RAF
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.12.1941
Předchůdce:
Predecessor:
Advanced AHQ Levan
Datum zániku:
Disbanded:
15.11.1943
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Dislokace:
Deployed:
15.12.1941-07.05.1942 Beit Meri, Grand Hotel /
07.05.1942-23.09.1942 Aleppo, ? /
23.09.1942-20.09.1943 Aley, ? /
20.09.1943-DD.10.1943 Turan, ? /
DD.10.1943-25.10.1943 Nazareth, ? /
25.10.1943-15.11.1943 Aley, ? /

Velitel:
Commander:
DD.12.1941-20.10.1942 Macdonald, Somerled Douglas (Group Captain)
10.10.1942-14.03.1943 Foster, Robert Mordaunt (Air Commodore)
14.03.1943-15.11.1943 Denny, F. M. (Group Captain)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 263 Wing
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 241 Wing
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.rafweb.org/Organsation/Grp07.htm
URL : https://www.valka.cz/213-skupina-RAF-1941-1943-t238265#658795Version : 0
MOD