AD Scout

     
Název:
Name:
AD Scout AD Scout
Originální název:
Original Name:
AD Scout
Kategorie:
Category:
stíhací letoun fighter aeroplane
Výrobce:
Producer:
DD.MM.1915-DD.MM.1915 Hewlett & Blondeau Ltd., Luton /
DD.MM.1915-DD.MM.1915 Blackburn Aeroplane & Motor Co., Ltd., Leeds /
Období výroby:
Production Period:
DD.MM.1915-DD.MM.1915
Vyrobeno kusů:
Number of Produced:
4
První vzlet:
Maiden Flight:
DD.MM.RRRR
Osádka:
Crew:
1
Základní charakteristika:
Basic Characteristics:
 
Vzlet a přistání:
Take-off and Landing:
CTOL - konvenční vzlet a přistání CTOL - conventional take-off and landing
Uspořádání křídla:
Arrangement of Wing:
dvouplošník biplane
Uspořádání letounu:
Aircraft Concept:
klasické conventional
Podvozek:
Undercarriage:
pevný fixed
Přistávací zařízení:
Landing Gear:
kola wheels
Technické údaje:
Technical Data:
 
Hmotnost prázdného letounu:
Empty Weight:
? kg ? lb
Vzletová hmotnost:
Take-off Weight:
? kg ? lb
Maximální vzletová hmotnost:
Maximum Take-off Weight:
? kg ? lb
Rozpětí:
Wingspan:
10.19 m 33 ft 5 in
Délka:
Length:
6.93 m 22 ft 9 in
Výška:
Height:
3.12 m 10 ft 3 in
Plocha křídla:
Wing Area:
? m2 ? ft2
Plošné zatížení:
Wing Loading:
? kg/m2 ? lb/ft2
Pohon:
Propulsion:
 
Kategorie:
Category:
pístový piston
Počet motorů:
Number of Engines:
1
Typ:
Type:
Gnome 9B o výkonu 75 kW
dvoulistá dřevěná vrtule
Gnome 9B, power 100 hp
two-blade wooden propeller
Objem palivových nádrží:
Fuel Tank Capacity:
? ?
Výkony:
Performance:
 
Maximální rychlost:
Maximum Speed:
135.2 km/h v ? m 84 mph in ? ft
Cestovní rychlost:
Cruise Speed:
107.8 km/h v ? m 67 mph in ? ft
Rychlost stoupání:
Climb Rate:
? m/s ? ft/min
Čas výstupu na výšku:
Time to Climb to:
25 min do 3048 m 25 min to 10000 ft
Operační dostup:
Service Ceiling:
? m ? ft
Dolet:
Range:
338 km 210 mi
Maximální dolet:
Maximum Range:
? km ? mi
Výzbroj:
Armament:
1x dvouliberní bezzákluzový kanon Davis (nebyl nikdy namontován) 1x 2-pounder Davis recoilless gun (intended, but never fitted)
Uživatelské státy:
User States:
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
Best of Windsock Vol.2. Albatros Productions, Berkhamsted 1991.
http://www.aviastar.org/air/england/air_scout.php
www.airforce.forces.gc.ca
http://en.wikipedia.org/wiki/AD_Scout
URL : https://www.valka.cz/AD-Scout-t67706#398308 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

AD Scout


Od roku 1915 se začalo britské námořnictvo zajímat o využití amerického bezzákluzového kanonu, který vyvinul Commander Cleland Davis pár let předtím. Davisův kanon pracoval na principu protivýstřelu, kdy je současně s granátem vystřelena opačným směrem další hmota stejné váhy, čímž se zpětné nárazy vzájemně vyruší. Tato zbraň se vlastně skládala z dvou stejně dlouhých hlavní, otočených opačným směrem, které měly společnou komoru. Při nabíjení se zadní hlaveň odklopila na podélném čepu bokem, náboj se skládal z dělostřeleckého granátu a hrsti olověných broků spojených mazivem o stejné hmotnosti jako granát, mezi ně pak přišla společná prachová nálož. Zbraně byly pro letecké použití k dispozici v několika rážích: dvouliberní (cca 40 mm), šestiliberní (57 mm), dvanáctiliberní (76 mm) a 50liberní (127 mm). Počáteční rychlost střely byla u všech asi 370 m/s a dostřel asi 1800 m. Tyto kanony byly lehké, přestože byly dost dlouhé - dvouliberní vážil 32 kg, dvanáctiliberní 95 kg včetně lafety.


Přestože tyto kanony představovaly opravdu účinnou zbraň, velkým problémem bylo jejich umístění, protože dosavadní běžné letouny by je v naprosté většině nebyly schopny použít bez vlastního poškození či zničení (hrozilo například ustřelení vlastního ocasu broky ze zadní hlavně). Proto, až na několik experimentů s jejich umístěním do již existujících velkých letadel, jako bombardérů Handley Page, a některých létajících člunů, např. Felixtove Porte Baby, začaly vznikat různé kanonové speciály - Pemberton-Billing P.B.31E, Robey Peters R.R.F.25, Wight AD 1 a další. V naprosté většině to byly typy navržené nebo alespoň iniciované leteckou sekcí admirality.


Jednou z možností uplatnění tohoto kanonu bylo nasazení proti vzducholodím, které začaly podnikat nálety na Anglii. Letecká sekce admirality a její konstruktér Harris Booth proto navrhli kanonový stíhač AD Scout (někdy také uváděný jako Sparrow). Tento letoun byl, podobně jako mnoho jiných britských letadel v této době, dvouplošníkem s tlačným motorem a rámovým trupem, výrazně se ale lišil umístěním pilotní gondoly ne na dolní křídlo, jak to bylo běžné, ale pod křídlo horní, což poskytovalo lepší výhled. Gondola měla dřevěnou kostru potaženou plátnem, v její zádi byl umístěn motor Gnôme Monosoupape o výkonu 75 kW. Na čtyřech nosnících byl umístěn ocas se zdvojenou směrovkou, pod dolním křídlem byl klasický podvozek, ovšem nezvykle úzký. Ještě v roce 1915 byly objednány čtyři prototypy, dva u firmy Hewlett & Blondeau a dva u Blackburn Aeroplane & Motor Company. Zkoušky ovšem ukázaly, že tento stroj je naprosto podmotorovaný, křehký, těžký a skoro neovladatelný i na zemi. Velmi brzy byl projekt zrušen a všechny prototypy byly poslány do šrotu.


Kanon, který měl být v otevřeném kokpitu na přídi gondoly, nebyl nikdy na žádném z nich nainstalován. Stejně se brzy ukázalo, že je pro stíhání dost nevhodný - za letu bylo dost obtížné přebíjet i zamířit (nepomohl ani klasický kulomet Lewis, který měl pomoci s mířením pomocí trasovacích střel), a brzy se pokusy soustředily spíše na jeho použití k protizemním a protilodním útokům, kdy velký nehybný cíl poskytoval větší šanci se strefit.


Prameny:
www.airforce.forces.gc.ca
http://en.wikipedia.org/wiki/AD_Scout
www.century-of-flight.net
www.quarry.nildram.co.uk
www.aviastar.org

AD Scout -


AD Scout -


URL : https://www.valka.cz/AD-Scout-t67706#238728 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments


Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more