Býšov

tvrz
     
Název:
Name:
Býšov Býšov
Další názvy:
Other Names:
-
Typ:
Style:
tvrz stronghold
Stav:
Condition:
chátrající fallen into disrepair
Přístupnost:
Accessibility:
nepřístupno closed for public
Obec:
Municipality:
Temelín - Knín Temelin - Knin
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°09'35.60"N 14°23'59.62"E
První písemná zmínka:
First Written Reference :
DD.MM.1395
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
Karlův hrádek
Hluboká n/Vlt.
Týn n/Vlt
-
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
vlastní návštěva místa
http://www.hrady.cz/index.php?OID=1032
www.webnode.cz/u/also-cb.webnode.cz/
cs.wikipedia.org
http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=1455211
www.jihoceskykraj.info
www.vltavan.cz
URL : https://www.valka.cz/Bysov-t97755#361972 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Několik fotek stavu v červnu 2010. Tvrz je zachycena ze západu, jihozápadu, jihovýchodu a východu. Focení přímo z jihu brání stromy u silnice a ze severu je pak uzavřený pozemek dvora. Fotografie s popisem jih je ve skutečnosti focena z východu, ze stavidla rybníka. Na poslední fotce je plán investora jak by měla (pokud se to povede) rekonstrukce vypadat po dokončení.
zdroj : vlastní foto
URL : https://www.valka.cz/Bysov-t97755#361974 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Tvrz Býšov vznikla zřejmě někdy koncem 14. století a v té době jsou uváděni bratři Arnošt a Kuník z Býšova. V roce 1545 byla tvrz Býšov s vesnicí Býšov a Všemyslice zapsána do Zemských desk jako majetek Janem Býšovcem z Býšova. Kolem roku 1615 získal Tvrz a okolní majetek Dětřich Malovec z Malovic, který ji připojil k panství Hluboká, s tímto panstvím přešla do majetku Schwarzenbergů. V době Malovců také tvrz ztratila svůj význam jako sídlo a v její těsné blízkosti byl vystavěn hospodářský dvůr a tvrz byla využita jako sýpka. Ve vlastnictví Schwarzenbergů byla tvrz až do roku 1930 kdy byla vyvlastněna a státem prodána tehdejšímu nájemci Vladimíru Sailerovi. Po válce byla vyvlastněna znovu a hospodařil na ní školní zemědělský podnik VŠ zemědělské v Praze, ten jak tvrz tak statek neudržoval a tak došlo k značné devastaci, především barokní konírny. V osmdesátých letech v souvislostí s výstavbou Elektrárny Temelín byla tvrz předána ČEZu, který zajistil alespoň nejnutnější opravy, jako novou střechu vlastní tvrze. V současnosti je majitelem firma "Jihočeské zemědělské lihovary" která podle plánu tvrz má opravit (a pomocí dotace EU) a má v ní být jakési centrum informací pro firmu. Zatím jsou kolem věže lešení a zdá se že nějaké práce začaly.
Ke tvrzi je celkem snadný přístup, ze silnice Hluboká N/Vlt. - Týn n/Vlt. je odbočka před elektrárnou Temelín (je to asi 1km před věžemi elektrárny), křižovatka má vyznačen jen směr Vodňany a Týn, ale doprava vede další silnice (poněkud prašná, ale slušná) a po ní se asi po 2 km dostaneme až ke tvrzi. Vlastní dvůr je sice oplocený, ale tvrz je mimo plot a lze se k ní dostat, ovšem počítejte s porostem kopřiv (takže v šortkách a tričku to nezkoušejte Smile ). V době mé návštěvy se dalo projít skrze tvrz i do dvora, ale to je soukromý majetek a tak to nelze doporučit.
Zdroj : vlastní návštěva místa
http://www.hrady.cz/index.php?OID=1032
www.webnode.cz/u/also-cb.webnode.cz/
cs.wikipedia.org
http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=1455211
www.jihoceskykraj.info
www.vltavan.cz
URL : https://www.valka.cz/Bysov-t97755#361975 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more