Main Menu
User Menu

Military history website

USSR / Successional Countries USSR (SOV)

Articles

Bojové nasazení systému S-75 (část 1. - Proti špiónům)

Sovětský systém S-75 (tedy rodinka protiletadlových raketových komplexů verzí SA-75 Dvina, S-75 Děsna a S-75M Volchov) byl jedním z nejrozšířenějších raketových systémů minulosti. S lehkou nadsázkou jej můžeme prohlásit za "kalašnikov" mezi protiletadlovými raketami. Jeho protiletadlové řízené střely jsou, díky svým ladným tvarům, mimořádně "fotogenické" - během studené války bývala fota těchto raket často v novinách jak na západě, tak ve východním bloku. Řada méně poučených novinářů je s gustem používá jako ilustrační foto k článkům o balistických raketách dodnes. Svým způsobem nejsou daleko od pravdy, tyto střely mají výtečné letové vlastnosti a aerodynamiku, takže řada zemí (např. Čína, Srbsko, Irán atd.) je adaptovala na balistické rakety, v zemi svého původu zase vysloužilé střely slouží např. jako létající laboratoře. Kdysi šlo však o smrtící zbraň, tyto komplexy sloužily v desítkách zemí, bojovaly v celé řadě válek a sestřelily stovky letadel.

Bojové nasazení systému S-75 (část 2. - Vietnam 1965-68)

Systém S-75 (v tomto případě verze SA-75 Dvina) byl v nejširším měřítku nasazen během konfliktu ve Vietnamu. Tato válka se stala jakousi "sovětsko -americkou střelnicí", jakýmsi ověřovacím polygonem, kde obě strany testovaly novou výzbroj i taktiku. Jde o látku tak bohatou, že jsem ji musel rozdělit do dvou článků - v této části se seznámíme s bojovým nasazením severovietnamských protiletadlových raketových komplexů v první fázi americké letecké ofenzívy - během operace Rolling Thunder. 

První sestřel

Sedmého října 2009 uplyne přesně 50 let od události, která bez nadsázky změnila dosavadní pohled na letecké operace a vedení vzdušné války. Toho dne totiž byl na světě sestřelen první letoun protiletadlovou řízenou střelou. Tentokrát ovšem nešlo o cvičný sestřel rádiem řízeného cíle, takové se již uskutečnily dříve a v řadě zemí. Tentokrát šlo o zničení „reálného“ cíle, skutečného nepřátelského stroje.

Rusové v zemi písku a pyramid

Článek zaznamenává vzpomínky dvou účastníků izraelsko-egyptského konfliktu, sovětských důstojníků, kteří veleli plro S-125 Něva a pojednává o činnosti sovětských specialistů, resp. přímo nově vytvořených útvarů PVO se sovětskými obsluhami na území Egypta a jejich působení proti izraelským letounům začátkem srpna 1970.

Systém PVO S-300PMU2 Favorit: nové možnosti

Článek pojednává o zatím posledním typu PLRS z řady S-300P - S-300PMU2 Favorit. Popisuje základní TTD a možnosti tohoto systému, možnosti modernizace staršího typu S-300PMU1 na tuto verzi a je překladem z ruského originálu, který vyšel v čísle 2 (45) / 2009 internetového magazínu VKO.

Systém PVO S-300PMU2 Favorit: střelba v Podněbesnoj

Článek pojednává o PLRS z řady S-300P - S-300PMU2 Favorit. Popisuje zkušební střelby, které proběhly na střelnici v Číně během září a října 2008 v souvislosti s dříve podepsaným kontraktem na dodávku PLRS S-300PMU2 do výzbroje armády Čínské lidové republiky a je překladem z ruského originálu, který vyšel v čísle 1 (44) / 2009 internetového magazínu VKO.

Vznik a vývoj PLRK S–75 (SA-2 Guideline) - 1. část

Protiletadlový raketový systém S-75 (rusky Зенитная ракетная система С-75) je souhrnný název pro početnou "rodinu" sovětských protiletadlových raketových komplexů, vyvíjených a vylepšovaných od poloviny 50. let 20. století. Ve své době představoval naprostý triumf sovětské raketové techniky. Jednalo se o první operačně nasazený protiletadlový raketový systém, který navíc i dnes, po téměř 60 letech služby, zůstává nadále ve výzbroji celé řady států.

Vznik a vývoj PLRK S–75 (SA-2 Guideline) - dokončení

Protiletadlový raketový systém S-75 (rusky Зенитная ракетная система С-75) je souhrnný název pro početnou "rodinu" sovětských protiletadlových raketových komplexů, vyvíjených a vylepšovaných od poloviny 50. let 20. století. Ve své době představoval naprostý triumf sovětské raketové techniky. Jednalo se o první operačně nasazený protiletadlový raketový systém, který navíc i dnes, po téměř 60 letech služby, zůstává nadále ve výzbroji celé řady států.

Topics

banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Budget

Our budget for 2019 : 85.000,- CZK
Income so far : 81.134,- CZK

♡ Donate

Looking for new colleagues!

Our web armedconflicts.com / valka.cz keeps looking for new colleagues, who are interested in military history and are willing to join our ranks, to help with content, coordination and control, administration tasks and other. Please join us and help us create content for others as well as for ourselves :)

Join us!